
Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia jest dostosowana do możliwości finansowych państwa - powiedziała 28 czerwca w Senacie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Senator Waldemar Kraska (PiS), sprawozdawca senackiej omisji zdrowia wskazał, że ustawa wprowadzi w odniesieniu do pracowników wykonujących zawody medyczne przepisy gwarantujące ochronę wynagrodzenia zasadniczego, a dla najmniej zarabiających - także gwarancję stopniowego wzrostu wynagrodzeń.
Celem ustawy - jak zaznaczył - nie jest ustalenie warunków wynagrodzenia za pracę tak, by tworzyć siatkę płac, ale ustalenie najniższych wynagrodzeń zasadniczych, a więc minimalnego poziomu, poniżej którego pracodawca nie może ustalać wynagrodzenia zasadniczego.
Senator Kraska przypomniał, że w ustawie nie określa się górnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, a jedynie ich dolną granicę. Jak przekonywał, regulacja ma zwiększyć zainteresowanie kształceniem w zawodach medycznych i pozostawaniem w kraju po ukończeniu nauki, a pracującą kadrę zachęcić do podwyższania kwalifikacji zawodowych w drodze specjalizacji.
Wskazał, że w trakcie prac senackiej komisji zdrowia rozpatrywano propozycje poprawek m.in. zwiększających wskaźniki. Nie zyskały akceptacji i komisja zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek. Odpowiadając na pytania senatorów Kraska powiedział, że punkt ten został wycofany z porządku obrad poprzedniego posiedzenia izby, m.in. po to, by można było określić skutki finansowe propozycji. Dodał, że pokazały one, iż budżet nie byłby w stanie ich udźwignąć.
Wiceminister Szczurek-Żelazko mówiła w środę w Senacie, że ideą rządowego projektu jest "wyrównanie dysproporcji i niesprawiedliwości w wynagrodzeniach, które powstały przez wiele ostatnich lat funkcjonowania systemu".
Jak dodała, wynagrodzenia poszczególnych grup zawodowych bardzo się rozwarstwiły, co wywołuje poczucie niesprawiedliwości wielu pracowników służby zdrowia i jest jedną z przyczyn niepodejmowania pracy w deficytowych zawodach.
Procedowana ustawa ma zmienić sytuację, ale jak podkreśliła - musi uwzględniać sytuację finansową państwa. - Łączny skutek proponowanej regulacji do 2021 r. to 16,8 mld zł - podała.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych