Wiceminister zdrowia wyjaśnia zasady obliczania ryczałtu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   18-09-2017, 08:07

Wiceminister zdrowia wyjaśnia zasady obliczania ryczałtu Ryczałtowe finansowanie w ramach sieci szpitali jest dla nich bardziej korzystne niż postępowania konkursowe lub aneksowanie dotychczasowych umów z NFZ - zapewniał wiceminister zdrowia Piotr Gryza

Jeśli szpital zrealizuje plan - czyli liczbę punktów określoną w ryczałcie - powyżej 98%, na pewno otrzyma 100% ryczałtowego planu na kolejny okres rozliczeniowy, przy pewnej korekcie zawartej we wzorze uwzględniającej zmianę taryf - tłumaczy wiceminister zdrowia.

Dyrektorzy szpitali chcieli wiedzieć, jakie okresy rozliczeniowe będą obowiązywały w kolejnych latach. - Ustawa nie daje legitymacji do precyzowania okresów rozliczeniowych w rozporządzeniu. Będą one określane przez prezesa NFZ. Na razie przyjmujemy, że pierwszy okres rozliczeniowy na pewno będzie kwartalny, kolejne dwa - półroczne, a następne - roczne - informował.

Przypominał, że wielkość ryczałtu w okresie rozliczeniowym nie będzie zmieniana, z pewnym zastrzeżeniem - kwota ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy zostanie wyliczona na koniec drugiego miesiąca okresu. - Tak więc przez pierwsze dwa miesiące obowiązuje finansowanie na podstawie poprzedniego ryczałtu. Następnie zostanie wyliczony ryczałt na kolejny okres. W oparciu o to wyliczenie będzie dokonywana korekta. Te kwestie szczegółowo ureguluje zarządzenie prezesa NFZ - mówił Piotr Gryza.

System ma zapobiegać nadwykonaniom
Drugi element służący wyliczeniu ryczałtu według przyjętego wzoru związany jest z nadwykonaniami. Będą miały dwa systemowe ograniczenia.

- Po pierwsze, nadwykonania mogą być w kolejnym okresie rozliczeniowym finansowane tylko z tzw. niedowykonań. Po drugie, zgodnie z rozporządzeniem, nadwykonania będą finansowane jedynie w części, według przyjętej degresywnej skali - tłumaczył. - Skala ta ogranicza finansowanie nadwykonań, ale tylko w odniesieniu do budowy nowego ryczałtu - dodał.

Kwestia rozliczania nadwykonań w ramach ryczałtu nadal budzi niepokój wśród szefów szpitali.

- Nowy system miał poprawić funkcjonowanie szpitali. Zasady wyliczania ryczałtu są jednak tak skomplikowane, mają tyle zmiennych i niewiadomych, że planowanie budżetów szpitali będzie trudne - mówił podczas posiedzenia Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie i prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Zwiększenie puli środków w planie NFZ
- We wzorze ryczałtu bazujemy na nadwykonaniach z 2015 roku. Należy jednak pamiętać, że do ryczałtu wchodzi tylko część świadczeń - przypominał Gryza.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH