Wiceminister zdrowia wyjaśnia zasady obliczania ryczałtu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   18-09-2017, 08:07

Wiceminister zdrowia wyjaśnia zasady obliczania ryczałtu Ryczałtowe finansowanie w ramach sieci szpitali jest dla nich bardziej korzystne niż postępowania konkursowe lub aneksowanie dotychczasowych umów z NFZ - zapewniał wiceminister zdrowia Piotr Gryza

Jeśli szpital zrealizuje plan - czyli liczbę punktów określoną w ryczałcie - powyżej 98%, na pewno otrzyma 100% ryczałtowego planu na kolejny okres rozliczeniowy, przy pewnej korekcie zawartej we wzorze uwzględniającej zmianę taryf - tłumaczy wiceminister zdrowia.

Dodał: - Mechanizm wyliczania ryczałtu jest taki, aby podmioty lecznicze nie generowały zbędnej liczby świadczeń. Dotychczasowy system wręcz zachęcał do zwiększania ich podaży, co rodziło coraz większy popyt.

- Dlatego wprowadzamy dwa elementy. Pierwszy to wzór ryczałtu uwzględniający finansowanie nadwykonań w sytuacjach szczególnych, a drugi - świadczenia nie wchodzące w skład ryczałtu, które podlegają odrębnym regulacjom i mogą być negocjowane w postępowaniach konkursowych na obecnych zasadach - odpowiadał Piotr Gryza.

Kolejny parametr we wzorze służącym do wyliczania ryczałtu stanowi wzrost środków w planie finansowym NFZ.

- W planie zakupu świadczeń dyrektor oddziału Funduszu określa stopę wzrostu środków przeznaczanych na ryczałtowe finansowanie. Udział szpitala w odniesieniu do całości tych środków zależy przede wszystkim od stopnia wykonania planu ryczałtu w danym okresie rozliczeniowym - tłumaczył Piotra Gryza.

Jakość w ryczałcie, czyli CMJ tak, ISO nie
Czwarty blok wzoru, który omawiał wiceminister zdrowia, dotyczy wskaźników jakościowych. Gryza informował, że tzw. twarde wskaźniki związane z jakością to certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia (na podstawie wyników akredytacji prowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia) oraz wyniki badań porównawczych dotyczących jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych działających w strukturze sieciowych szpitali.

- Wskaźniki jakościowe brane pod uwagę we wzorze ryczałtu nie obejmują certyfikatów ISO - zaznaczył Gryza.

Z kolei tzw. miękkie wskaźniki jakościowe wynikają z „charakterystyki działania danego szpitala”. To między innymi wartość świadczeń wykonanych w trybie ambulatoryjnym oraz spadek lub wzrost ponownych hospitalizacji.

Algorytm ryczałtu premiować będzie szpitale, które notują wzrost wartości świadczeń ambulatoryjnych oraz spadek liczby ponownych hospitalizacji.

- Nocna i świąteczna opieka medyczna nie wchodzi w skład ryczałtu. Jej finansowanie zależy od kilku zmiennych i jest przedmiotem ustaleń z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ - podkreślał Piotr Gryza. - Poza tym jest możliwość zlecania nocnej i świątecznej opieki podwykonawcom.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH