Widoczny numer PESEL. Technicy protestują

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGWPAiA/ rynekaptek.pl   02-01-2019, 10:41

Widoczny numer PESEL. Technicy protestują Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Technicy farmaceutyczni od 1 stycznia 2019 mają prawo składać skargi do Prezesa Ochrony Danych Osobowych - informuje IGWPAiA. Chodzi o to, że w chwili realizacji e-recepty przez technika, jego numer PESEL jest widoczny przez pacjenta po zalogowaniu się do IKP.

Pacjent, który zrealizował e-receptę w aptece przez technika farmaceutycznego i wejdzie na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP), będzie widział w całości numer PESEL technika farmaceutycznego jako osoby realizującej receptę.

Jest to efektem tego, że technicy nie posiadają numeru prawa wykonywania zawodu.

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek przedstawiła treść pisma, który technicy farmaceutyczni mogą wysłać jako skargę w związku z ujawnieniem peseli na Koncie Pacjenta.

Treść pisma:

"Ja.... technik farmaceutyczny, składam skargę na działanie ministra Cyfryzacji i Ministra Zdrowia ujawniające mój pesel uwidoczniony po zrealizowaniu recepty elektronicznej i zwykłej, na internetowym koncie pacjenta. Sprzeciwiam się by mój numer pesel był dostępny powszechnie.

Żądam zmiany identyfikacji zawodu technika farmaceutycznego w procesie wydawania z apteki produktu leczniczego na receptę".

- W obecnej sytuacji każdy technik farmaceutyczny winien mieć swój indywidualny numer, którym będzie się posługiwał realizując receptę pacjenta - ocenia Izba.

Dodaje też: - Niezbędny jest samorząd zawodowy techników farmaceutycznych by nadanie numeru wiązało się z odpowiedzialnością zawodową. Taki wniosek do MZ winien zostać złożony przez Prezesa Ochrony Danych Osobowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH