Więcej środków na wyroby medyczne. POLMED - to pozytywny znak

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   12-07-2017, 10:25

Więcej środków na wyroby medyczne. POLMED -  to pozytywny znak Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED z aprobatą przyjęła informację o przeznaczeniu większej ilości środków publicznych na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne w latach 2017 i 2018 - podaje Izba w komunikacie.

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany budżetu NFZ na 2017 r. i projekt budżetu NFZ na 2018 r.

Zgodnie z projektem na 2018 r., na wyroby medyczne przeznaczone zostanie dodatkowe 67,3 mln zł w stosunku do roku 2017 - w ujęciu per capita, każdy Polak otrzyma od państwa dodatkowe 1,8 zł rocznie na wyroby medyczne.

Projekty czekają jeszcze na opinię Komisji Finansów Publicznych oraz akceptację Ministerstwa Finansów.

- Sukcesywne zwiększanie środków na refundację wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie odbieramy jako pozytywny znak. Nie należy jednak zapominać, że zapewnienie pacjentom odpowiedniego dostępu do wyrobów medycznych, wymaga skierowania większej ilości środków publicznych w tę stronę - zaznacza Anna Kasprzak, prezes Izby.

W opinii Izby POLMED, wielkość środków przeznaczanych na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne wydawane na zlecenie nadal nie jest adekwatna do potrzeb. Wydatki NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne per capita są nawet kilkanaście razy niższe niż w innych krajach Europy
Środkowo-Wschodniej.

Przeciętnie, polski obywatel uzyska na te cel ok. 28 zł, kiedy w Czechach, już w 2013 roku, wskaźnik ten był prawie 15 razy wyższy i wynosił 415 zł na osobę. Słowacja i Węgry również znacząco przewyższają Polskę w tym obszarze i na zaopatrzenie w wyroby medyczne przeznaczają kolejno 150 zł i 70 zł na osobę (dane za 2015 rok).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH