Wiedza, której nie chcą posiąść lekarze?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   27-12-2010, 00:01

Wiedza, której nie chcą posiąść lekarze? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie nie ma problemu z dostępem do danych o nowych metodach leczenia oraz ich kosztach. Tylko nie zawsze lekarze chcą z nich korzystać.

Kontestatorzy kształcenia medycznego oceniają, że w Polsce przyszli lekarze otrzymują podręcznikową wiedzę, ex cathedra, często zdeaktualizowaną. Nie uczy się ich samodzielnego myślenia, umiejętności stawiania pytań klinicznych, tworzenia strategii przeszukiwania baz informacji czy oceny jakości badań klinicznych. Lekarze nie potrafią także korzystać z wyników badań klinicznych.

Niech szkoli ten, kto ma coś do powiedzenia
- W zakresie kształcenia lekarzy w Polsce, brakuje mi jednej podstawowej rzeczy - nowoczesnego kształcenia lekarzy, z jakim mamy do czynienia w wielu innych krajach. Zamiast wędki, czyli wiedzy z zakresu EBM, umiejętności wyszukiwania  aktualnych doniesień naukowych, podstaw oceny technologii medycznych, dajemy studentom medycyny rybę, która w dodatku  bywa mocno nieświeża  – ocenia dr Krzysztof Łanda, prezes firmy HTA Audit.

Jego zdaniem, znajomość zasad EBM przez lekarza byłaby gwarancją tego, że niezależnie od wiedzy przekazywanej przez firmę farmaceutyczną, przyjmie on postawę sceptyka, pozostanie krytyczny i immunizowany na marketing. Będzie w stanie oddzielić pseudonaukowe informacje marketingowe, mające na celu zwiększenie sprzedaży leku od rzetelnej wiedzy o produkcie. Niestety, lekarze, którzy byli nastawieni przez cały tok studiów tylko na odbiór informacji, są bardziej podatni na informacje marketingowe.

Jak pokazuje przykład McMaster University, wiedzę z zakresu EBM można przekazywać z powodzeniem już  na początku studiów, jeszcze przed wprowadzeniem zajęć klinicznych: - To jeden z pierwszych uniwersytetów, który wprowadził EBM na studia. Studenci potrafią postawić diagnozę i zaplanować strategię leczenia w oparciu o doniesienia naukowe, które sami wyszukują.  Dzięki temu nawet 10 czy 20 lat po studiach ich wiedza jest nadal aktualna – dodaje dr Łanda.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH