Wiedza, skrupulatność, cierpliwość, empatia. Farmacja jest Kobietą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   21-02-2018, 08:01

Wiedza, skrupulatność, cierpliwość, empatia. Farmacja jest Kobietą Zdecydowaną większość pracujących w aptekach w 2016 roku stanowiły kobiety - 88,7%. (Fot. Archiwum)

Zdecydowanie obniżyła się satysfakcja farmaceutów z wykonywania zawodu. Szansą na zwiększenie zainteresowania panów studiami farmaceutycznymi jest przywrócenie właściwej roli i pozycji farmaceuty w systemie ochrony zdrowia - wskazuje Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej ORA.

W 2016 roku było 34 tys. farmaceutów uprawionych do wykonywania zawodu. Natomiast liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych wynosiła 27 tysięcy - wynika z danych GUS.

Zdecydowaną większość pracujących w aptekach, podobnie jak w 2017 roku, stanowiły kobiety - 88,7%.

Niezaprzeczalny jest więc fakt, że zawód farmaceuty jest mocno sfeminizowany. Jednak nie zawsze tak było. Do końca XIX wieku zawód ten wykonywany był wyłącznie przez mężczyzn.

- W dawniejszych czasach aptekarzami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni i to oni dokonywali wtedy wielu odkryć. Przykładowo jedną z takich osobowości był niemiecki farmaceuta Friedrich Sertürner, który jako pierwszy wyizolował z opium alkaloid morfinę. Tak samo było w procesie wytwarzania kwasu acetylosalicylowego – aspiryny (ASA). Poprzez modyfikację kwasu salicylowego farmaceuta stworzył ASA, by przynieść ulgę cierpiącemu ojcu – tłumaczy farmaceuta Mariusz Politowicz.

Kobieta na farmacji? To wzbudzało sensację
Mimo ograniczeń, zainteresowanie kobiet studiami farmaceutycznymi było coraz większe. Pod koniec drugiej połowy XIX wieku na studiach farmaceutycznych było zaledwie 5 kobiet, jednak już sam fakt wzbudzał pewną sensację.

Jak podkreśla mgr Politowicz, zawód ten zawsze przyciągał ludzi ciekawych świata, niezależnie od płci.

Stopniowa feminizacja zawodu rozpoczęła się pod koniec XIX wieku wraz z procesem emancypacji kobiet i ich dążeniem do uzyskania dostępu do kształcenia uniwersyteckiego oraz walką o zdobycie zawodowej pozycji. Jednak w farmacji zamiana stanowisk ze względu na płeć nie była wcale
taka prosta. Głównie z uwagi na specyficzny rzemieślniczo-akademicki system kształcenia.

– Równouprawnienie nastąpiło jakiś czas temu. Jednak zawody medyczne, podobnie jak techniczne, były postrzegane jako męskie. Wówczas nie znano pojęcia równouprawnienia kobiet, ono jest relatywnie młode, dlatego kobiety raczej nie aspirowały do tego typu zawodów – mówi Mariusz Politowicz.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH