Większość badań polskich firm nadal we wczesnych fazach rozwoju

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   21-06-2017, 12:27

Większość badań polskich firm nadal we wczesnych fazach rozwoju Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce powstaje na rynku coraz więcej firm biotechnologicznych, które opracowują nowe leki w wielu obszarach terapeutycznych. Jednak dopiero za kilka lat będą mogły zaprezentować efekty badań.

Rzeczpospolita wymienia pięć takich spółek.

Celon Pharma

Prezesem jest Maciej Wieczorek, który spółkę założył w 2002 roku. Spółka pracuje nad dziewięcioma projektami w czterech grupach terapeutycznych: onkologii, chorobach metabolicznych, chorobach zapalnych i neurologii. W tym roku trzy związki mają wejść w pierwszą fazę badań klinicznych.

GLG Pharma
Jest spółką córką amerykańskiej firmy GLG Pharma USA. Biotechnologiczna firma na jesieni tego roku chce rozpocząć w Polsce pierwszą fazę badań nad cząsteczką GLG-805, która wykazuje potencjał w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi. Spółka zakłada, że pierwsza faza badań potrwa nie dłużej niż rok.

OncoArendi Therapeutics
To firma pracująca nad lekami w obszarze chorób zapalnych i onkologii. W marcu br. pozyskała od inwestorów 18 mln zł na dalszy rozwój nowych terapii w chorobach nowotworowych i układu oddechowego. Zebrane w tej rundzie środki, powiększone o dotacje bezzwrotne otrzymane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Komisji Europejskiej, pozwolą firmie na doprowadzenie do drugiej fazy badań klinicznych czterech programów rozwoju nowych w terapii szeregu chorób nowotworowych.

PolTREG
Została powołana do życia w celu komercjalizacji terapii cukrzycy typu 1 u dzieci. Gdańska firma kilka miesięcy temu pozyskała dwóch nowych inwestorów kapitałowych: Venture FIZ z grupy Trigon TFI oraz fundusz zarządzany przez PAAN Capital. Pozyskany kapitał pozwoli jej uruchomić w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy laboratorium, które zwiększy skalę stosowania terapii.

Selvita
Firma pracuje nad potencjalnymi lekami w obszarze onkologii. W 2016 r. grupa wypracowała prawie 67 mln zł przychodów z działalności operacyjnej oraz 2,7 mln zł zysku netto. Kilka dni temu otrzymała na 26,9 mln zł dofinansowania z NCBiR.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH