
Przedstawiciele branży z kraju, Niemiec, Rosji i Czech wzięli w niedzielę udział w Dniu Zielarza w Witaszycach (Wielkopolskie). Podczas spotkania w Pałacu w Witaszycach oficjalnie ogłoszono, że tytuł Ziele Roku 2010 otrzymał bez czarny (Sambucus nigra).
Roślinę leczniczą roku wybierają firmy należące do jednego z niemieckich holdingów, który prowadzi działalność m.in. w wielkopolskiej Klęce. O wyborze decyduje zawsze stopień zainteresowania daną rośliną ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz poziom nadziei na jej skuteczność w leczeniu chorób.
– Prasłowianie uważali, że krzew czarnego bzu chroni przed chorobami, zwłaszcza przed febrą, jak kiedyś nazywano podwyższoną temperaturę ciała. Matki zanosiły więc chore i gorączkujące dzieci pod krzew bzu, żeby w tym dobroczynnym i cudownym mikroklimacie odzyskały zdrowie – powiedział PAP prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego dr n. farm. Jerzy Jambor.
Według niego badania naukowe wykazały, że kwiat bzu czarnego zawiera m.in. olejek eteryczny, którego najważniejszym składnikiem jest nader rzadko występujący w roślinach kwas walerianowy.
Zielarze uważają, że obecnie w fitoterapii korzysta się przede wszystkim z napotnego i wzmagającego wydzielanie oskrzelowe działania kwiatów bzu czarnego.
– Dobrze jest kojarzyć i jednocześnie spożywać napar z kwiatów bzu i lipy w połączeniu z sokiem z malin – radzi Jambor.
Dodał, że napary z kwiatów stosuje się także do płukania jamy ustnej i gardła, do okładów w zapaleniu spojówek i brzegów powiek, a maść z kwiatów służy do leczenia wyprysków skórnych, czyraków, trądziku, oparzeń. Godne uwagi są mieszanki ziołowe stosowane jako środki pomocnicze w leczeniu otyłości.
W poprzednich latach tytuł Zioła Roku otrzymały m.in.: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, aloes, aronia, czarci pazur, żeń-szeń.
Przed wojną sezon zbioru ziół rozpoczynał się zwykle po dniu św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca, a kończył w dniu Matki Bożej Zielnej, 15 sierpnia. Najważniejsze w ówczesnym lecznictwie zioła zbierało się w tym właśnie okresie i dopiero od momentu poświęcenia, można było je stosować dla celów leczniczych.
Do ziół, popularnych i stosowanych od stuleci do dziś – jak zgodnie podkreślają zielarze – należą: rumianek, mięta, dziurawiec, melisa i szałwia. Zawsze też można je spotkać wśród roślin, które zgodnie ze staropolską tradycją święcone są 15 sierpnia w kościołach.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych