Wielkopolskie: samorządy starają się o dofinansowanie in vitro

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   02-10-2017, 10:28

Wielkopolskie: samorządy starają się o dofinansowanie in vitro Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele lokalnych samorządów w Wielkopolsce podejmują próby wprowadzenia dofinansowania in vitro. W województwie na współfinansowanie tej procedury na razie zdecydował się tylko Poznań.

Jak podaje Rzeczpospolita, ogólnopolski projekt przygotowany przez prof. Wiesława Szymańskiego i Stowarzyszenie Nasz Bocian został skierowany do miast: Konina, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego.

Koniński program przewidywał, że w latach 2017–2019 miasto mogłoby pomóc rocznie ok. 50 parom. Roczny koszt szacowano na 250 tys. zł. Radni miejscy odrzucili ten projekt pod koniec listopada 2016 r. Co ciekawe – w kolejnym głosowaniu opowiedzieli się za przywróceniem programu leczenia niepłodności metodą in vitro na szczeblu rządowym.

 W Kaliszu ubiegłoroczne starania o przeforsowanie możliwości dofinansowania in vitro 50–60 parom rocznie zakończyły się fiaskiem.

W Ostrowie Wielkopolskim koło Nowoczesnej zgłosiło w marcu br. do biura Rady Miejskiej projekt leczenia niepłodności metodą in vitro. Był to pierwszy w historii miasta projekt w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Oszacowano, że w mieście roczne zapotrzebowanie na zapłodnienie pozaustrojowe będzie dotyczyć ok. 46 osób lub par. Na realizację programu w latach 2017–2019 trzeba byłoby wydać ok. 650 tys. zł. W sierpniu uzyskał on pozytywną opinię prezesa AOTMiT, choć w kilku punktach wymaga jeszcze doprecyzowania.

Z kolei powiat pilski ma szansę zostać jednym z pierwszych powiatów, które swoim mieszkańcom będą dofinansowywać in vitro. Musi jednak spełnić warunek zawarty w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i uzyskać pozytywną ocenę prezesa AOTMiT.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH