Włochy: Moderna też zapowiedziała ograniczenie dostaw szczepionki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-01-2021, 15:02

Włochy: Moderna też zapowiedziała ograniczenie dostaw szczepionki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koncern farmaceutyczny Moderna zawiadomił Włochy o tym, że w lutym zmniejszy o 20 procent dostawy swojej szczepionki - ogłosił 29 stycznia nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii Domenico Arcuri. Zaapelował do wszystkich firm o wywiązanie się z kontraktów.

Na konferencji prasowej Arcuri powiedział, że to już trzeci koncern, który zmniejszy dostawy szczepionek, po firmach Pfizer i AstraZeneca.

- Moderna właśnie nas poinformowała, że w tygodniu od 9 lutego z przewidzianych 166 tysięcy dawek dostarczy 132 tysiące, o 20 procent mniej - wyjaśnił komisarz odpowiedzialny za kampanię szczepień.

- Nasze zdumienie, nasze zaniepokojenie i nasze przygnębienie rosną; niemal codziennie prognozy są korygowane - oświadczył.

Komisarz stwierdził, że we Włoszech brakuje co najmniej 300 tysięcy dawek, jakie miały zostać dostarczone. - Bardzo trudno rozpocząć masową kampanię szczepień, jeśli nie ma szczepionek - dodał.

Nie ukrywając irytacji zaistniałą sytuacją, Domenico Arcuri powiedział: - Szczepionka to nie napój ani przekąska. To jedyne antidotum, by wyjść z ciężkiej nocy trwającej od roku. Nie można sobie żartować ani odwracać się plecami, gdy chodzi o zdrowie ludzi.

- Firmy - mówił - nie powinny robić propagandy, zapowiedzi i obietnicy; one muszą dostarczyć szczepionki, zgodnie z kontraktami.

Bilans kampanii szczepień we Włoszech to ponad 1,7 miliona zaszczepionych. Dwie dawki otrzymało ponad 380 tysięcy osób.

Domenico Arcuri przypomniał, że dotychczas zakażony koronawirusem został co 23 mieszkaniec Włoch. Zanotowano już ponad 2,5 miliona przypadków.

- Ale dzięki krokom na rzecz powstrzymania wirusa, krzywa zakażeń utrzymuje się na poziomie, na którym nie dochodzi do wybuchu- podsumował.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH