Włoski film dokumentalny: 10 światowych monopolistów zbija fortuny na sprzedaży leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   13-11-2009, 09:43

Włoski film dokumentalny: 10 światowych monopolistów zbija fortuny na sprzedaży leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O produkcji leków decyduje zmowa największych firm farmaceutycznych, a nie chęć niesienia pomocy chorym i potrzebującym - tak twierdzą twórcy włoskiego filmu dokumentalnego.

Włosi pokazują, że dziesięć największych firm farmaceutycznych kontroluje niemal cały światowy rynek leków, zbijając fortunę na sprzedaży leków. W 2004 roku zarobiły ponad 70 mld dolarów – informuje Rzeczpospolita.

Najlepiej sprzedają się środki na obniżenie poziomu cholesterolu. Firma Pfizer w ciągu roku zarobiła na nich 10 miliardów dolarów, a firma Merck 6 mld.  Niewiele mniejsze zyski przynoszą środki antydepresyjne. Kolejne miejsca na liście zajmują leki na wrzody, nadciśnienie, choroby serca, astmę i anemię.

Zdaniem włoskich autorów dokumentu, największe firmy farmaceutyczne nie dopuszczają do produkcji tańszych leków, które mogłyby ocalić życie ludzi w Krajach Trzeciego Świata. Nie pracują nad opracowaniem np. nowych leków na malarię, bo ta choroba nie występuje w krajach bogatych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH