Wojewódzki Inspektor Sanitarny: może dojść do lokalnych wybuchów epidemii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio Gdańsk/rynekaptek.pl   25-04-2017, 09:03

Wojewódzki Inspektor Sanitarny: może dojść do lokalnych wybuchów epidemii W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku przypadków niezaszczepienia dzieci na Pomorzu było ok. 50

Niepokojący jest ogólny trend, który wywołują tzw. ruchy antyszczepionkowe, czyli namawianie coraz większej grupy rodziców do nieszczepienia dzieci – wskazuje Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku.

Prawie 2 tysiące 300 dzieci nie zostało zaszczepionych na Pomorzu w ubiegłym roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku takich przypadków było około 50 – podaje Radio Gdańsk.

Zdaniem Tomasza Augustyniaka, jeśli ten trend będzie się utrzymywał, a odsetek osób nieszczepionych osiągnie dwa procent, może to doprowadzić do lokalnych wybuchów epidemii.

Inspektor dodaje, że pozytywny efekt szczepień można zaobserwować porównując liczbę osób chorujących na odrę w czasach, kiedy nie było szczepień i obecnie:

- Na przykład w roku 1971, gdy nie było szczepionki przeciwko tej chorobie, w Polsce zachorowało prawie 200 tysięcy osób a zmarły 154. Szczepieniami przeciwko odrze objęto dzieci dopiero od 1975 roku. Z kolei w 2016 roku liczba chorych to tylko 133 osoby, nikt nie umarł - mówi.

Więcej: https://radiogdansk.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH