
Do szpitala Św. Józefa w Moshi w Tanzanii wyruszy ośmioro wolontariuszy Fundacji SASA - studentów polskich uczelni medycznych. Rozpoczęli już zbiórkę pieniędzy na wyjazd oraz podstawowy sprzęt medyczny. Wyślą tam, między innymi: bandaże, strzykawki, jednorazowe igły i rękawiczki.
Poszukujemy różnych źródeł finansowania
Zaznacza, że Fundacja nie opłaca ich wyjazdu: - Jesteśmy wolontariuszami i wspólnie poszukujemy różnych źródeł finansowania naszego projektu. Bardziej doświadczeni członkowie Fundacji wspierają nas na każdym kroku. Organizują nam szkolenia, przygotowują materiały promocyjne, dzięki którym możemy łatwiej dotrzeć do ludzi, którzy chcieliby nam pomóc - informują nas studenci.
Prowadzą także internetową zbiórkę (crowdfounding), by pokryć część kosztów. Bardzo ważna jest też pomoc darczyńców.
Wolontariusze biorą udział w różnych imprezach, niektóre sami organizują. Jedną z nich był Mikołajkowy Charytatywny Koncert Fundacji SASA, którego dochód był przeznaczony na sprzęt medyczny dla szpitala w Tanzanii. Brakującą sumę na wyjazd dokładają z własnej kieszeni.
Olga Korycińska: - Zorganizowanie wyjazdu jest kosztowne, ponieważ oprócz wydatków na sprzęt i jego wysyłkę trzeba pomyśleć o kwestiach bezpieczeństwa, w tym niezbędnych szczepieniach, ubezpieczeniach oraz oczywiście o biletach lotniczych.
Bezcenne doświadczenie
- Mamy nadzieję, że wiedza, jaką zdobędziemy w Tanzanii, przyda nam się w przyszłej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że część standardów medycznych w Afryce różni się od tych, których jesteśmy uczeni na co dzień. Po przyjeździe do Polski zamierzamy również dzielić się naszym doświadczeniem ze wszystkimi zainteresowanymi - podkreśla Agnieszka.
Jej koleżanka, Magda Data przyznaje, że podczas zajęć na studiach grupy są często bardzo liczne, co sprawia, że nie wszyscy są w stanie przeprowadzić np. dokładne badanie pacjenta.
- W tanzańskim szpitalu będziemy diagnozować pacjentów zarówno z chorobami zakaźnymi, tropikalnymi, jak również osoby cierpiące na choroby cywilizacyjne, które coraz częściej dotykają mieszkańców krajów nisko rozwiniętych - dodaje Magda.
* Fundacja SASA powstała w 2015 roku z inicjatywy studentów medycyny, którzy chcieli działać nie czekając na ukończenie studiów. Celem fundacji jest wsparcie placówek szpitalnych w krajach globalnego południa w brakujący, podstawowy sprzęt medyczny, a także edukacja młodych lekarzy oraz studentów medycyny poprzez organizowanie praktyk i treningów medycznych oraz wolontariatu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych