"Wprowadzanie ellaOne na receptę jest nieuzasadnione"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   10-04-2017, 10:05

"Wprowadzanie ellaOne na receptę jest nieuzasadnione" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące ograniczenia dostępności leku „ellaOne” poprzez wprowadzenie recept są nieuzasadnione – uważa A&D Pharma, dystrybutor tabletek „ellaOne” na terenie Polski.

Tabletki „dzień po” były tematem czwartkowego (6 kwietnia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Po burzliwej dyskusji, poseł Bartosz Arłukowicz (PO) zarządził przerwę w posiedzeniu. Kolejny termin posiedzenia komisji w tej sprawie nie jest jeszcze znany.

Mimo, że prawo unijne od stycznia 2015 r. pozwala na powszechny dostęp antykoncepcji awaryjnej bez recepty na terenie Unii Europejskiej, Rada Ministrów 14 lutego br. przyjęła projekt ustawy, który zakłada, że wszystkie antykoncepcyjne środki hormonalne, w tym lek ellaOne, mają być dostępne w Polsce wyłącznie na receptę.

Zdaniem firmy A&D Pharma, działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące ograniczenia dostępności tabletki „dzień po” poprzez wprowadzenie recept są nieuzasadnione:

- A&D Pharma jest dystrybutorem leku ellaOne na terenie Polski, a zatem działała i będzie działać zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. Należy podkreślić, że w Polsce od dnia dopuszczenia ellaOne do sprzedaży bez recepty nie doszło do zmiany zakresu pojęcia „moralność” czy „porządek publiczny”, od których prawo UE uzależnia uprawnienia kraju członkowskiego do zakazania obrotu danym lekiem na jego terytorium – wskazuje firma.

Dodaje, że Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) gwarantuje prawo m.in. do decydowania o posiadaniu lub nieposiadaniu potomstwa, jego liczbie, a także prawo do pełnego dostępu do środków regulacji płodności.

A&D Pharma zwraca także uwagę na badania przeprowadzone przez IBRIS w lutym 2017 roku, gdzie ponad 63 proc. Polaków (60 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn) wskazało, że możliwość kupowania ellaOne bez recepty powinna być zachowana.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH