Wracają obostrzenia regionalne. Są podejmowane zbyt spontanicznie?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   24-02-2021, 17:35

Wracają obostrzenia regionalne. Są podejmowane zbyt spontanicznie? Minister zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział powrót restykcji w części kraju (fot. LJ)

Od 27 lutego br. wracają obostrzenia na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. ZPP ocenia: jeśli rząd wprowadza ograniczenia regionalnie, to powinny być one podejmowane na podstawie przejrzystych algorytmów. Tu zaś są wprowadzane spontaniczne restrykcje ad hoc.

W trakcie dzisiejszej, 24 lutego, konferencji, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przywrócenie od 27 lutego br. obostrzeń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego do stanu obowiązującego przed dniem 1 lutego br. Tym samym, na terenie jednego województwa ponownie zostaną zamknięte galerie, hotele i pozostałe miejsca noclegowe, obiekty kultury, a także infrastruktura przeznaczona do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z niepokojem obserwuje lokalne przywrócenie obostrzeń dla działalności gospodarczej.

- Zwracamy uwagę na fakt, że hotele i pensjonaty z województwa warmińsko-mazurskiego, które od 12 lutego br. rozpoczęły ponowną działalność, na podstawie danych dotyczących ilości przyszłych rezerwacji podejmowały działania mające na celu zorganizowanie kadry pracowniczej, a także odpowiednich ilości towarów i zapasów pozwalających na bieżącą obsługę gości hotelowych. Z pewnością znaczna część tychże dóbr konsumpcyjnych zostanie spisana na straty, co dodatkowo negatywnie obciąży płynność finansową przedsiębiorstw z branży turystycznej i rekreacyjnej. Jednocześnie, sytuacja budzi głęboki niepokój wśród pracowników, którzy liczyli na trwałe odmrożenie branż, w których są zatrudnieni - podkreśla organizacja.

Ponadto, przyjęty sposób punktowego, regionalnego zamykania obiektów rekreacji i turystyki doprowadzić może do koncentracji turystów na niewielkiej powierzchni innego regionu kraju, co wydaje się być ryzykowne z epidemicznego punktu widzenia.

"Konsekwentnie negatywnie odnosimy się do rozstrzygnięć podejmowanych w sposób dyskrecjonalny. Jeśli przyjętym przez rząd kierunkiem wprowadzania ograniczeń jest ich regionalizacja, powinny zostać zaprezentowane jasne i przejrzyste algorytmy podejmowania decyzji w tym zakresie. Tymczasem, mamy do czynienia raczej ze spontanicznym wprowadzaniem restrykcji ad hoc. Co więcej, zapowiedź przywrócenia obostrzeń następuje z marginalnym wyprzedzeniem, co również wprowadza przedsiębiorców w całej Polsce w stan niepokoju i wątpliwości co do perspektyw prowadzenia biznesu" - dodaje ZPP.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH