
Wizerunek aptek szpitalnych w świadomości farmaceutów bywa nieco anachroniczny. Apteka szpitalna kojarzy się z marazmem, brakiem innowacyjności i możliwości rozwoju. Nic bardziej mylnego - uważa mgr farm. Marcin Bochniarz, członek NRA w "Aptekarzu Polskim".
- Współczesne apteki szpitalne to placówki dynamiczne, przed którymi stoi wiele zadań związanych z farmakoterapią. Sami zaś farmaceuci szpitalni często nie mają wytchnienia podczas swojej pracy, wykonując szereg bardzo specjalistycznych zadań - ocenia członek NRA.
Podstawową rolą aptek jest zaopatrywanie w leki. Dotyczy to zarówno aptek otwartych, jak i aptek szpitalnych, różnica pojawia się jedynie w skali prowadzonego obrotu, zarówno pod względem ilościowym, jak i wartościowym. Apteki szpitalne zarządzają lekami w skali palet i innych opakowań zbiorczych, wartość zaś realizowanych zapotrzebowań liczona jest w setkach tysięcy złotych na receptę.
Oprócz zadań ściśle związanych z zawodem farmaceuty, aptekarze szpitalni muszą pamiętać o wymaganiach innych przepisów – zwłaszcza Ustawy prawo zamówień publicznych (przetargi) i Ustawy o finansach publicznych (racjonalizacja wydatków, dyscyplina budżetowa).
Dziedziną, która bardzo dynamicznie rozwinęła się w aptekach szpitalnych jest aseptyczne przygotowanie leków.
Stosowane w aptekach szpitalnych systemy zapewnienia jakości pozwalają na uzyskanie monitorowanego i walidowanego środowiska aseptycznego klasy A dla operacji krytycznych i klasy B dla bezpośredniego otoczenia. Kontroli podlegają zanieczyszczenia mikrobiologiczne oraz zanieczyszczenia fizyczne (cząstki stałe).
Przygotowanie leków coraz częściej odbywa się we współpracy z systemami komputerowymi obejmującymi zarówno elektroniczne zlecenie przez lekarza, następczą weryfikację farmaceuty i wreszcie bezpieczne przygotowanie z kontrolą wagową. Każdy sporządzony lek jest etykietowany bezpośrednio po wykonaniu, a przebieg procesu jest dokumentowany i archiwizowany.
Wiele zmienia się również w kwestii dystrybucji leków. W Polsce pojawiają się rozwiązania, które zapewniają wysoce zindywidualizowaną farmakoterapię dla pacjenta. Należą do nich systemy szaf dystrybucyjnych, z których lek może zostać wyjęty przez pielęgniarkę wyłącznie na podstawie elektronicznego zlecenia lekarskiego oraz systemy unit-dose polegające na przygotowaniu w aptece jednostkowych dawek leków zleconych dla konkretnego pacjenta.
Farmaceuci szpitalni wychodzą również do pacjentów, przełamując pojęcie apteki zamkniętej. Ustawa prawo farmaceutyczne umożliwia bezpośrednie zaopatrywanie pacjentów szpitala w leki stosowane m.in. w programach lekowych.
Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych