Wybór siedziby EMA już 20 listopada

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-11-2017, 09:25

Wybór siedziby EMA już 20 listopada Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Unii Europejskiej opublikowała dokument o zasadach głosowania nad przeniesieniem siedziby EMA. Głosowanie ma być tajne, a karty do głosowania zostaną po nim zniszczone. Wybór nastąpi 20 listopada.

Z końcem lipca minął okres składania wniosków dotyczących dwóch unijnych agencji. Rada UE otrzymała od państw Unii 27 propozycji dotyczących 23 miast, które chciałyby, żeby agencje po Brexicie przeniosły się właśnie do nich. 19 ofert dotyczy Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), a osiem - Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. Polska jest zainteresowana przyjęciem obu.

Rada UE opublikowała dokument o zasadach głosowania, które ma odbyć się 20 listopada na spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich. Wynika z niego, że tego dnia najpierw kraje będą głosować nad nową siedzibą EMA oraz że nie ma takiej możliwości, by siedziby obu instytucji znalazły się w tym samym kraju.

Głosowanie będzie przebiegać w rundach. W pierwszej każdy z krajów będzie dysponował sześcioma punktami, z których trzy przeznaczy na wybór najbardziej preferowanej lokalizacji, dwa na kolejną i jeden punkt na trzecią wybraną. Jeśli jakiś kraj otrzyma w pierwszej rundzie trzy punkty od przynajmniej 14 krajów, to w nim będzie miała siedzibę po Brexicie agencja.

W przeciwnym razie trzy oferty z największą liczbą punktów przejdą do kolejnej rundy. Na tym etapie każdy z 27 głosujących krajów będzie miał po jednym punkcie. Jeśli jedna z trzech ofert otrzyma 14 głosów, wygra. W przeciwnym razie do trzeciej rundy przejdą dwie oferty, które otrzymały najwięcej głosów. W przypadku remisu w głosowaniu w trzeciej turze o ostatecznej siedzibie agencji zadecyduje losowanie, które przeprowadzi estońska prezydencja.

Kraje będą mogły wybierać również na własne kandydatury. Można będzie się też wstrzymać od głosu. Przedstawiciel estońskiej prezydencji potwierdził PAP, że po głosowaniu karty do głosowania zostaną zniszczone.

Oprócz Warszawy przyjęciem EMA są zainteresowane także: Amsterdam (Holandia), Ateny (Grecja), Barcelona (Hiszpania), Bonn (Niemcy), Bratysława (Słowacja), Bruksela (Belgia), Bukareszt (Rumunia), Kopenhaga (Dania), Dublin (Irlandia), Helsinki (Finlandia), Lille (Francja), Mediolan (Włochy), Porto (Portugalia), Sofia (Bułgaria), Sztokholm (Szwecja), Wiedeń (Austria), Zagrzeb (Chorwacja) oraz Malta.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH