Wyjaśnienia NFZ dot. składek na ubezpieczenie zdrowotne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   30-10-2017, 11:11

Wyjaśnienia NFZ dot. składek na ubezpieczenie zdrowotne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nieprawdą jest informacja, że NFZ postuluje podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne – tłumaczy Fundusz w odpowiedzi na publikację, która pojawia się w jednym z periodyków.

Jak wyjaśnia, Fundusz nie wypowiadał się w sprawie podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wskazuje, że manipulacją jest również umieszczenie zdjęcia kilkunastopiętrowego wieżowca obrazującego rzekome „pałace”, które zajmuje NFZ. - „Zdjęcie ilustrujące tekst artykułu jest zdjęciem budynku mieszkalnego, którego niewielki fragment - niecałe trzy piętra zajmuje Centrala Funduszu” – pisze Fundusz.

Dodaje, iż prawdą jest, że NFZ to jedna z najtańszych w utrzymaniu instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej Unii Europejskiej.

Koszty administracyjne NFZ - instytucji, która zajmuje się finansowaniem świadczeń dla 38 milionów osób, stanowią zaledwie niecały 1 proc. budżetu jakim dysponuje NFZ - w 2016 roku było to 0,85%, z tego wynagrodzenia to około 0,44 proc. kosztów Funduszu.

Uzasadnia też, że kosztów administracyjnych NFZ, w tym wynagrodzeń pracowników nie można łączyć z kosztami świadczeń opieki zdrowotnej. Błędem jest informowanie, że zarobki pracowników NFZ mają wpływ na koszty świadczeń oraz kolejki – stwierdza.

Przypomina, że nakłady na leczenie pacjentów w planie na 2017 r. stanowią 98,45 proc. wszystkich kosztów Funduszu.

Ponadto zwraca uwagę, że z roku na rok Fundusz przeznacza coraz więcej pieniędzy na leczenie pacjentów - w 2015 r. było to 67 751 200,67 tys. zł, w 2016 r. o ponad 3,2 mld zł więcej tj. 70 962 832,98 tys. zł. Z kolei w pierwotnym planie finansowym na 2018 r. jest o ponad 5,5 miliarda więcej niż w pierwotnym planie na rok bieżący.

Więcej: http://nfz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH