Wykonywanie szczepień w aptekach wymaga szerokich zmian legislacyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OPZG/ rynekaptek.pl   01-02-2021, 08:31

Wykonywanie szczepień w aptekach wymaga szerokich zmian legislacyjnych Nie wszystkie apteki będą mogły świadczyć usługi w zakresie szczepień, chociażby ze względu na brak możliwości dokonania zmian, zarówno technicznych w lokalu apteki, jak i spełnienia wymogów kadrowych Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Apteka udzielająca świadczenia w zakresie szczepień powinna zatrudniać farmaceutę posiadającego dodatkowe kwalifikacje w tym zakresie (certyfikat szczepień), a na obecną chwilę farmaceuci takich uprawnień nie posiadają - przypomina resort zdrowia.

W grudniu ub.r. eksperci Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy po zapoznaniu się z Narodowym Programem Szczepień Przeciw COVID-19, przedstawili uwagi i propozycje zmian.

Zaproponowali m.in. umożliwienie realizacji szczepień przeciw grypie przez farmaceutów. "Opieka farmaceutyczna, w ramach której wykwalifikowani farmaceuci mogą wspomóc proces leczenia, koordynując prawidłowy przebieg farmakoterapii może znacznie usprawnić system ochrony zdrowia. Umożliwienie farmaceutom realizacji szczepień przeciw grypie znacząco odciążyłoby system opieki zdrowotnej w czasie jesiennej kumulacji jednoczasowych szczepień przeciw COVID-19 i grypie".

Na propozycje odpowiedział Łukasz Szmulski, p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji:

"Umożliwienie wykonywania szczepień farmaceutom wymaga wprowadzenia szerokich zmian legislacyjnych, które dotyczyć będą m.in. nadania nowego uprawnienia dla farmaceuty po zdobyciu stosowanych kwalifikacji, sposobu dokumentowania wykonanych szczepień, wymogów dotyczących ubezpieczeń farmaceutów, jak również wymogów lokalowych i technicznych dla aptek.

Nie wszystkie apteki będą mogły świadczyć usługi w zakresie szczepień, chociażby ze względu na brak możliwości dokonania zmian, zarówno technicznych w lokalu apteki, jak i spełnienia wymogów kadrowych.

Polskie apteki nie mają pomieszczeń konsultacyjno-zabiegowych, a prowadzenie szczepień wymaga spełnienia odpowiednich warunków technicznych i sanitarnych. Pomieszczenia, w których miałyby odbywać się szczepienia powinny być wyposażone w stosowny sprzęt, jak również m.in. pojemniki na odpady niemedyczne, leżankę lub kanapę potrzebne w przypadku konieczności ułożenia pacjenta w pozycji poziomej.

Ponadto apteka udzielająca świadczenia w zakresie szczepień powinna zatrudniać farmaceutę posiadającego dodatkowe kwalifikacje w tym zakresie (certyfikat szczepień), a na obecną chwilę farmaceuci takich uprawnień nie posiadają.

Aby rozszerzyć uprawnienia farmaceutów do wykonywania szczepień należy także wskazać ich w przepisach jako kolejną grupę zawodową uprawnioną do kwalifikowania pacjentów".

Więcej: https://twitter.com/grypa_opzg/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH