Wykonywanie zawodu farmaceuty musi być oparte na niezależności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/ rynekaptek.pl   02-11-2020, 11:04

Wykonywanie zawodu farmaceuty musi być oparte na niezależności Nie ulega wątpliwości, że chodzi o niezależność w podejmowaniu decyzji i realizacji czynności związanych ściśle z wykonywaniem określonego zawodu zaufania publicznego (fot. Pixabay)

Poprawki wniesione od projektu ustawy o zawodzie farmaceuty podczas jego procedowania na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej wzburzyły środowiska biznesowe związane z rynkiem farmaceutycznym - podkreśla w felietonie Eugeniusz Jarosik. Czy słusznie?

Jak przypomina naczelny "Farmacji Wielkopolskiej", chodzi o poprawki umożliwiające inspekcji farmaceutycznej zamknięcie każdej hurtowni farmaceutycznej, apteki i punktu aptecznego, jeśli ich właściciel naruszył, zdaniem organu administracji publicznej, niezależność zawodową farmaceuty.

Jedna z nich modyfikuje przesłanki fakultatywnego cofania zezwolenia na prowadzenie apteki (pierwotnie projekt przewidywał, że zezwolenie można cofnąć, jeśli podmiot prowadzący aptekę uporczywie narusza samodzielność zawodową farmaceuty). 

Druga poprawka wprowadza możliwość unieruchomienia – w razie stwierdzonych przez inspekcję naruszeń prawa - apteki, punktu aptecznego lub hurtowni farmaceutycznej na trzy miesiące pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

Takich zapisów bronił m.in GIF, wskazując, że organ administracji publicznej, działający w oparciu o zasadę legalizmu, nie może cofnąć zezwolenia na podstawie niepotwierdzonego naruszenia. Podkreślił też, że w podstawie prawnej należy unikać wyrażeń niedookreślonych, nieostrych, niezdefiniowanych.

"Nie sposób nie zgodzić się z tym poglądem. Wprowadzanie do prawa farmaceutycznego terminów ocennych to perspektywa długoletnich sporów sądowych i przyzwolenie na bezsilność państwa wobec osób, które bezwzględnie wykorzystują luki w prawie i wszelkie niejasności w przepisach w celu osiągnięcia swoich celów biznesowych i korzyści osobistych" - uważa Eugeniusz Jarosik.

Podkreśla też kwestię niezależności farmaceuty: - Nie ulega wątpliwości, że chodzi o niezależność w podejmowaniu decyzji i realizacji czynności związanych ściśle z wykonywaniem określonego zawodu zaufania publicznego. Wykonywanie takiego zawodu musi być oparte na niezależności.

Więcej: https://www.woia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH