Wymiana korespondencji ws. wynagrodzeń farmaceutów szpitalnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   23-03-2017, 14:07

Wymiana korespondencji ws. wynagrodzeń farmaceutów szpitalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes NRA, Elżbieta Piotrowska – Rutkowska w piśmie do wiceminister zdrowia, Józefy Szczurek – Żelazko, apeluje o wyeliminowanie dysproporcji płacowych pomiędzy wynagrodzeniami pracowników należących do tych samych lub zbliżonych grup zawodowych, mając na uwadze szczególne farmaceutów szpitalnych.

Jak wskazuje prezes NRA, obecnie wspomniane dysproporcje dotyczą w bardzo istotnym stopniu farmaceutów szpitalnych, co „powoduje poczucie niesprawiedliwości i pokrzywdzenia”.

NRA proponuje, aby akt normatywny określający sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych przyjmował zasadę, że osoby wykonujące zawód farmaceuty są traktowane na takich zasadach, jak osoby wykonujące zawód lekarza.

Jak pisze prezes Piotrowska – Rutkowska, farmaceuci w celu uzyskania kwalifikacji zawodowych muszą ukończyć studia medyczne, na tej samej uczelni co lekarze. Uczestniczą także wspólnie z lekarzami w pracach m.in. Komitetu Terapeutycznego, Komitetu ds. Zakażeń, czy Komitetu ds. Antybiotykoterapii.

„W odniesieniu projektowanych zmian, należy wziąć pod uwagę role farmaceuty szpitalnego, jako eksperta współodpowiedzialnego za całokształt farmakoterapii i polityki lekowej szpitali” – czytamy.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko wystosowała do prezes NRA krótką odpowiedź, potwierdzającą, że projekt ustawy określający sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, został skierowany do konsultacji społecznych:

„Jestem przekonana, że przy ścisłej współpracy z Ministra Zdrowia z poszczególnymi środowiskami zawodowymi, zatrudnionymi w podmiotach leczniczych, uda się wypracować takie rozwiązania, które udoskonalą aktualny system i przyniosą wiele dobrych zmian ustawowych” - napisała wiceminister.

List Elżbiety Piotrowskiej - Rutkowskiej do Ministerstwa Zdrowia ma związek z podjętą uchwałą nr VII/26/2016  podczas VII Krajowego Zjazdu Aptekarzy z 31 stycznia 2016 roku ws. uchwalenia wniosków programowych dotyczących działalności samorządu aptekarskiego.

Wówczas prezes NRA zobowiązała się do podjęcia pilnych działań mających na celu rewaloryzację wynagrodzeń farmaceutów zatrudnionych w aptekach szpitalnych.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH