Wyposażenie apteki – gra na emocjach pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   11-09-2017, 08:02

Wyposażenie apteki – gra na emocjach pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Meble, wyposażenie, aranżacja apteki, światło - to wszystko wpływa na sprzedaż, na zadowolenie pacjentów. Wszystko powinno być projektowane pod kątem danego segmentu odbiorców – wskazuje prof. dr hab. Henryk Mruk z Katedry Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Profesor Mruk stwierdza, że rola, jaką spełnia wizualizacja apteki w procesie zarządzania jest bardzo ważna i systematycznie będzie stawała się jednym z głównych czynników konkurencyjności i generowania zysków. Pacjenci coraz dłużej czekają w kolejkach do lekarzy, w związku z czym apteki coraz częściej pełnią funkcję „poradni” zwłaszcza dla osób starszych, dla których apteka znajduje się w bliskim sąsiedztwie.

Jednak jak podkreśla ekspert, utrzymanie się aptek na rynku będzie wymagało rozwoju przestrzeni handlowej i właściwego, widocznego wystawiania ekspozycji produktów w przestrzeni handlowej:

- Ludzie kupują oczyma, widzą, jak leki są ustawione, w którym miejscu, na jakiej wysokości, w jaki sposób są oświetlone, na jakich meblach umieszczone. Znaczenie tych czynników będzie coraz większe.

Wiek estetyki
W ocenie profesora, klienci oczekują, że towary będą wystawiane w sposób elegancki, gdyż jak podkreśla, „w końcu mówi się, że XXI wiek to wiek estetyki”:

- Przestrzeń handlowa to asortyment, półka, oddziaływanie na emocje pacjenta. Pacjent nie może gubić się w aptece, apteczne półki wypełnione lekami i suplementami nie powinny go przytłaczać. W poszczególnych sezonach jest popyt na poszczególne grupy preparatów – alergie, przeziębienia. Do zmian w popycie należy dostosować ekspozycję leków na półkach. Pacjent powinien mieć przestrzeń do swobodnego poruszania się, tym samym zastanowienia, obejrzenia produktów, zwłaszcza tych, które wystawione są w części samoobsługowej. Zawsze doceni wszelkie udogodnienia, co później skutkuje ponownymi odwiedzinami w aptece – wyjaśnia.

Specjalista zwraca uwagę także na kwestię związaną z oświetleniem:

- Jest ono bardzo istotne. Oświetlenie nie powinno być zbyt ciepłe, rozgrzewające i nie powinno razić pacjenta. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w aptece powinna panować odpowiednia temperatura dostosowania do procedury przechowywania leków.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH