Wysokość kar dla szpitali określi NFZ według nowego szablonu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   10-07-2017, 13:44

Wysokość kar dla szpitali określi NFZ według nowego szablonu Po raz pierwszy NFZ wprowadził jednolity, ogólnopolski taryfikator kar

Obecnie za to samo przewinienie placówki ochrony zdrowia dostają kary różnej wysokości. Decydują o tym oddziały NFZ. Nowy jednolity taryfikator kar ma tę sytuację uporządkować – wyjaśnia DGP.

NFZ wprowadził jednolity, ogólnopolski taryfikator kar, jakie mogą być nakładane na podmioty, z którymi ma podpisane umowy. W dokumencie określono maksymalne stawki (jako procent wartości kontraktu) za poszczególne przewinienia, bazując na załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Możliwość nałożenia kar uwzględniają umowy, jakie fundusz zawiera m.in. z poradniami i szpitalami i dotyczą niewykonania lub nienależytego wywiązania się z umowy.Jak wyjaśnia gazeta, gdy kara z taryfikatora jest nieadekwatnie wysoka do naruszeń, a dowody nie wskazują na świadome lub lekceważące działania świadczeniodawcy, dopuszczalne jest złagodzenie jej wymiaru.

Przy trudnej sytuacji finansowej wielu podmiotów, która w dużej mierze wynika z za niskich kontraktów z Funduszem, ryczałtów czy wycen procedur, kara dodatkowo uszczupla ich finanse. W związku z tym albo się bardziej zadłużą, albo będą oszczędzać – jest ryzyko, że na bezpieczeństwie i jakości - czytamy.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH