WZW C: kilka lat w kolejce na leczenie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: trojmiasto.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   30-08-2017, 11:47

WZW C: kilka lat w kolejce na leczenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci z Gdańska cierpiący na wirusowe zapalenie wątroby typu C muszą czekać na leczenie terapią bezinterferonową nawet kilka lat. Koszt leczenia jednego pacjenta to 280-300 tys. zł - wskazuje dr Agnieszka Pawlak z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus HCV, który powoduje uszkodzenie wątroby. Często zdarza się, że dopiero gdy dochodzi do marskości wątroby lub zaczyna rozwijać się nowotwór, pacjenci trafiają do lekarzy.

Jak pisze portal wyborcza.pl, są leki, które pozwalają całkowicie wyeliminować wirusowe zapalenie wątroby typu C. NFZ finansuje program „Leczenie pWZW C terapią bezinterferonową”, który podnosi szanse chorych na wyzdrowienie do 90-100 proc. Preparaty te nie mają skutków ubocznych i działają szybko. Terapia trwa od 8 do 12 tygodni.

Portal wskazuje, że pacjenci z Gdańska cierpiący na to schorzenie muszą jednak czekać na włączenie do takich programów. I to nawet kilka lat.

- NFZ przydziela pieniądze na leczenie 300 pacjentów rocznie, więc stabilni pacjenci muszą czekać nawet pięć lat. Nie możemy przyjąć więcej pacjentów niż nałożony przez Fundusz limit, bo terapia jest bardzo droga. Koszt leczenia jednego pacjenta to 280-300 tys. zł - mówi doktor Agnieszka Pawlak z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku na terapię bezinterferonową czeka łącznie 136 pacjentów. Wśród nich 15 pacjentów jest pilnych, 121 stabilnych.

Więcej: http://trojmiasto.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH