XIII Forum Rynku Zdrowia za nami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   25-10-2017, 12:01

XIII Forum Rynku Zdrowia za nami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

21 sesji dyskusyjnych, 132 prelegentów, blisko 1300 uczestników – w Warszawie zakończyła się 13., rekordowa edycja Forum Rynku Zdrowia.

Wydarzenie wpisało się tematyką w aktualną dyskusję o systemie ochrony zdrowia w Polsce. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in.: dialog społeczny, finansowanie ochrony zdrowia, kolejki do specjalistów, sieć szpitali, czy polityka lekowa.  

Forum Rynku Zdrowia to jedna z publicznych i wielowątkowych debat o systemie ochrony zdrowia w Polsce. Co roku biorą w niej udział wybitne postaci medycyny, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych, eksperci oraz lekarze wielu specjalizacji, którzy dostrzegają potrzebę wszechstronnej, merytorycznej dyskusji o najważniejszych dla sektora wyzwaniach i kierunkach zmian.

– Rekordowe zainteresowanie tegoroczną odsłoną Forum Rynku Zdrowia potwierdza, że takie wielowątkowe spotkanie, dotyczące różnych aspektów funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, jest bardzo potrzebne. Po raz kolejny podjęliśmy tematy najbardziej aktualne, angażujące ekspertów, szeroko dyskutowane w mediach. Przyglądanie się sytuacji bieżącej i wyciąganie konstruktywnych wniosków na przyszłość jest dużą wartością tej debaty – mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Forum otworzyła sesja plenarna, dotycząca najważniejszych zmian w opiece zdrowotnej, w której udział wzięły cztery „drużyny”: decydentów, opozycji, ekspertów i przedstawicieli firm. 

– Przygotowujemy ustawę, która zapowiada gwarancję wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Zdecydowaliśmy się w naszym projekcie na rozwiązanie najprostsze. W 2025 r. poziom składki będzie wynosił 6 proc., dzięki dotacji budżetowej NFZ. Dotacja będzie uzupełniać to, co jest zbierane w ramach składki, do odpowiedniego poziomu odsetka PKB. To jest mechanizm już dziś znany, ponieważ w ten sposób finansujemy Państwowe Ratownictwo Medyczne, budżet finansuje je poprzez dotację do NFZ, a Fundusz poprzez zamawianie świadczeń. W ten sposób zamierzamy finansować te świadczenia, do których jest ograniczona dostępność – zapowiedział Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH