XIII FRZ: to jest przełomowy moment

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KR/ rynekaptek.pl   23-10-2017, 11:41

XIII FRZ: to jest przełomowy moment Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Będziemy będziemy mieli wrastające nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych do 6 proc. PKB. Przełomem jest gwarancja, że z każdym rokiem pieniędzy będzie proporcjonalnie więcej niż wzrost gospodarczy, bo do tego się to sprowadza - mówi minister zdrowia.

Ta ustawa, w sposób niespotykany na świecie, zapowiada gwarancję wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Stopniowego wzrostu a nie odroczonego. Paradoksem jest to, że dzisiaj dyskutuje się, dlaczego tak wolno, a nie słyszy się radości, że w ogóle to się udało - mówił o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek (23 października) w Warszawie.

Radziwiłł wskazał, że był to odwieczny postulat osób związanych ze służbą zdrowia, zarówno pracodawców, producentów leków czy sprzętu, środowisk zawodowych, pacjentów. Postulat wyrażany wielokrotnie w trakcie stanowisk i będący zawsze przedmiotem marzenia, które w Polsce wydawało się nie do realizowania.

- Zostanie zapisane w przepisie, że będziemy będziemy mieli wrastające nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych do 6 proc. PKB. Gdy porównujemy się z niektórymi krajami zachodnimi, to będzie dalej mniej. Będzie mniej m.in. dlatego, że nasze PKB jest mniejsze. Przełomem jest tu gwarancja, że z każdym rokiem pieniędzy będzie proporcjonalnie więcej niż wzrost gospodarczy, bo do tego się to sprowadza - zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że Polska wchodzi na ścieżkę, która jest charakterystyczna dla większości krajów rozwiniętych, że im PKB wyższe, tym odsetek z PKB na ochronę zdrowia wyższy.

- To jest dla nas rewolucja, ale na świecie norma. Dołączamy do tej normy. To jest przełomowy moment - podkreślał szef resortu zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH