XVI FRZ: ten rząd może zapisać się jako grabarz branży farmaceutycznej w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   22-10-2020, 16:00

XVI FRZ: ten rząd może zapisać się jako grabarz branży farmaceutycznej w Polsce Relacja z pierwszej części o przemysle farmaceutycznym w ramach XVI FRZ (fot. screen)

Aktualna sytuacja covidowa i krajowej branży farmaceutycznej nie nastraja nas optymistycznie. Mam taką konstatację po latach uczestniczenia w debatach: albo polskiemu rządowi nie zależy na branży farmaceutycznej w Polsce, albo ministerstwo rozwoju i zdrowia sabotują działania i pomysły premiera - przyznała Katarzyna Dubno, dyrektor relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed.

Partner polskiego bezpieczeństwa lekowego
- Wcześniej dyskusja o lekach koncentrowała się na braku nowych terapii. Teraz mówi się już o braku dostępu do podstawowych leków - podkreśliła Barbara Misiewicz Jagielak, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Z raportu o kondycji rodzimego sektora farmaceutycznego wyłania się konkluzja: pozwoliliśmy sobie na marginalizację tego sektora, jeszcze do niedawna miał wpływ 1 procentowy na polska gospodarkę, teraz się zmniejsza. Jeszcze do niedawna z fabryk w Polsce pochodził co drugi lek refundowany, teraz już co trzeci. Coraz bardziej uzależniamy się od dostaw leków z zagranicy. Czy to jest bezpieczne dla Polski? – pytała retorycznie, powołując się na dane raportu "Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę” przygotowanego przez Katedrę Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego. 

- Rozwiązanie powstało już 5 lat temu. Zaproponował je premier Mateusz Morawiecki. Polegało na powiązaniu refundacji leków z działaniami progospodarczymi. Takim sektorem innowacyjnym jest farmacja. A system to RTR. Jak do tej pory, poza deklaracjami nic się nie wydarzyło. Zaproponowaliśmy uproszczony RTR Plus, który jest projektem bezkosztowym, prostym i możliwym do natychmiastowego wprowadzenia. Polega na tym, żeby wśród wszystkich producentów leków operujących w Polsce, wybrać tych, którym nada się miano partnera polskiego bezpieczeństwa lekowego.

- W zamian chcemy gwarancji cen zgodnych z ustawą refundacyjną, bez pay-backu, a w przypadku leków innowacyjnych, żeby producent miał dodatkowe punkty przy obejmowaniu jego leku refundacją - dodała.

Czy to jest sabotaż?
Podobna ocenę sytuacji krajowej branży farmaceutycznej przedstawiła Katarzyna Dubno, dyrektor relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia firmy Adamed: - Aktualna sytuacja covidowa i krajowej branży farmaceutycznej nie nastraja nas optymistycznie. Mam taką konstatację po latach uczestniczenia w debatach: albo polskiemu rządowi nie zależy na branży farmaceutycznej w Polsce, albo ministerstwo rozwoju i zdrowia sabotują działania i pomysły premiera - przyznała.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH