XVI FRZ: ten rząd może zapisać się jako grabarz branży farmaceutycznej w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   22-10-2020, 16:00

XVI FRZ: ten rząd może zapisać się jako grabarz branży farmaceutycznej w Polsce Relacja z pierwszej części o przemysle farmaceutycznym w ramach XVI FRZ (fot. screen)

Aktualna sytuacja covidowa i krajowej branży farmaceutycznej nie nastraja nas optymistycznie. Mam taką konstatację po latach uczestniczenia w debatach: albo polskiemu rządowi nie zależy na branży farmaceutycznej w Polsce, albo ministerstwo rozwoju i zdrowia sabotują działania i pomysły premiera - przyznała Katarzyna Dubno, dyrektor relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed.

- Bo może dla nich ta branża nie ma znaczenia. A jest to najbardziej innowacyjna branża w Polsce, ma wpływ na rozwój gospodarki i gwarantuje bezpieczeństwo lekowe. Mam zatem pytanie: czy takie firmy jak Adamed, są potrzebne polskiemu rządowi, polskiemu państwu, gospodarce i bezpieczeństwu? - pytała.

- Tylko w ramach systemu refundacyjnego dostarczamy miliard DDD terapii leków dla pacjentów, z tego 60 proc. jest wytwarzana w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce. Mamy w rozwoju te produkty, o które poprosiło nas Ministerstwo Zdrowia, mając problemy z zapewnieniem dostępności dla polskich pacjentów. Jesteśmy jedynym polskim producentem deksametazonu. Mamy kilkadziesiąt transferów technologii - wymieniała ekspert z Adamedu.

Było drożej i trudniej
- W obliczu walki z COVID-19 stanęliśmy razem z resortem zdrowia, w tym najtrudniejszym momencie zwiększając produkcję najbardziej wtedy potrzebnych leków. Zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania zakładów produkcyjnych w tym okresie covidowym wymagało od nas dużo więcej nakładów organizacyjnych i finansowych, w tym zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i zapewnienia dostaw substancji czynnych, o które musieliśmy się starać, płacąc wielokrotnie więcej niż do tej pory. Dostarczaliśmy środki ochrony dla służb medycznych mamy dużo działań covidowych - opisywała.

Przypomniała, że Adamed od lat inwestuje w Polsce w produkcję oraz badania i rozwój: - Od 2001 roku przeznaczyliśmy już ponad 1,5 mld zł. W niedoinwestowanej Polfy Pabianice stworzyliśmy centrum produkcyjno-logistyczne za 100 mln zł. Chcemy rozbudować linie produkcyjne za kolejne 300 mln zł.

- Czy w takiej sytuacji resort zdrowia chce oprzeć bezpieczeństwo lekowe na najtańszych lekach chińskich, azjatyckich? Apelujemy o współpracę od kilku lat. Ten rząd może zapisać się jako grabarz branży farmaceutycznej w Polsce - uznała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH