Z Dziennika Stażysty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Aptekarz Polski/ rynekaptek.pl   06-11-2017, 09:09

Z Dziennika Stażysty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U pacjentów po 75 roku życia otrzymujących antybiotyki eliminowane przez nerki, należy sprawdzić poziom kreatyniny we krwi - podaje wytyczne mgr farmacji Magda Zarazińska, w Dzienniku Stażysty, sporządzanym w trakcie odbywania stażu w Hiszpanii.

"Jeśli jest podwyższony, obniża się dawkę leku lub zamienia się go na odpowiedniki terapeutyczne. Po wprowadzeniu danych do komputera i przesłaniu informacji do maszyny Kardex (system przechowywania i automatycznej dystrybucji dawek jednorazowych), personel fachowy dystrybuuje pojedyncze dawki leków w postaci tabletek, ampułek lub ampułkostrzykawek do małych szufladek wózka (jedna szufladka – jeden pacjent). Wózki jadą na oddziały do pacjentów dwukrotnie w ciągu doby" - pisze dalej stażystka.

Inny wpis dotyczy TDM. Jest to terapia monitorowana stężeniem leku. "W dziale farmakokinetyki apteki szpitalnej, optymalizacja skuteczności i bezpieczeństwa leczenia farmakologicznego to priorytet. W tym celu najczęściej mierzy się poziom we krwi leków m.in. tych o niskim indeksie terapeutycznym czy z nieliniową kinetyką. Oznacza się tu poziom litu, kwasu walproinowego, digoksyny, wankomycyny i takrolimusa. Ponadto do apteki trafiają próbki moczu pacjentów, w celu zbadania na obecność substancji odurzających" - informuje farmaceutka.

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH