Z epidemią uporamy się do czerwca? Ja w to nie wierzę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wroclaw.wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   09-02-2021, 10:03

Z epidemią uporamy się do czerwca? Ja w to nie wierzę Krzysztof Simon o walce z pandemią - koronawirus z nami jeszcze zostanie (fot. screen)

Proponowałem premierowi, by ozdrowieńcy otrzymywali na razie jedną dawkę szczepionki. Byłby to eksperyment, nikt na świecie tak jeszcze nie robił, ale uważam, że jako pierwszą dawkę w ich przypadku moglibyśmy traktować samo zakażenie – mówi prof. Krzysztof Simon.

- Są głosy, że z epidemią uporamy się do czerwca, ale ja w to nie wierzę. Lepiej powinno być za rok, ale sam wirus już z nami zostanie – mówi prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant ds. chorób zakaźnych.

 Ekspert był gościem cyklu "Kierunek Zdrowie" organizowanego przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W czasie webinarium opowiadał o koronawirusie i szczepieniach. W swoim wystąpieniu zachęcał m.in. do szczepienia wszystkimi dostępnymi na rynku szczepionkami.

– One są bardzo dobre. To nie tak, że AstraZeneca jest zła. Ma 60 proc. skuteczności, ale nawet jeśli się zachoruje, to wpływa na łagodniejszy przebieg, a to też jest bardzo ważne. Dla porównania: skuteczność szczepionki przeciwko grypie to 48–52 proc., ale również wpływa na łagodniejszy przebieg, co już jest ważne. I w tych kryteriach powinniśmy to oceniać – mówił prof. Simon.

Przyznał, że proponował w czasie spotkań z premierem, by ozdrowieńcy otrzymywali na razie jedną dawkę szczepionki. – Byłby to eksperyment, nikt na świecie tak jeszcze nie robił, ale uważam, że jako pierwszą dawkę w ich przypadku moglibyśmy traktować samo zakażenie – mówił.

Więcej: https://wroclaw.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH