Z UE wyjechało ok. 43 mln dawek szczepionek. Gdzie najczęściej trafiają?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ec.europa.eu   07-04-2021, 15:01

Z UE wyjechało ok. 43 mln dawek szczepionek. Gdzie najczęściej trafiają? Komisja Europejska pozostawiła sobie prawo decydowania czy wytwórca szczepionek może je wywieźć poza teren UE (fot. LJ)

Komisja Europejska pozostawiła sobie prawo decydowania czy wytwórca szczepionek może je wywieźć poza teren UE. Wcześniej sfinansowała część kosztów ich powstawania.

Komisja Europejska wprowadziła nowe zasady, które są brane pod uwagę przy wydawaniu pozwoleń na wywóz szczepionek przeciwko COVID-19 w ramach mechanizmu przejrzystości, wzajemności i proporcjonalności.

Dwa warunki zgody na wywóz
Oznacza to, że rozpatrując zgodę na wywóz szczepionek przez producentów preparatów, z którymi UE ma umowy na dostawy (a dokładniej - umowy zakupu z wyprzedzeniem, o których mowa dalej), udzielając pozwolenia na wywóz, powinno się też brać pod uwagę czy kraj, do którego mają być wywiezione szczepionki ze swej strony ogranicza – przepisami prawa lub w inny sposób – wywóz szczepionek lub surowców do ich produkcji.

Po drugie, należy przed decyzją rozważyć, czy warunki panujące w kraju przeznaczenia są lepsze, czy gorsze niż panujące w UE, szczególnie pod względem sytuacji epidemiologicznej, wskaźnika szczepień i dostępności szczepionek.

Państwa członkowskie i Komisja powinny oceniać, czy wywóz, o który złożono wniosek, nie zagraża bezpieczeństwu dostaw szczepionek i ich składników w Unii.

Mechanizm udzielania pozwoleń na wywóz
Od czasu uruchomienia mechanizmu udzielania pozwoleń na wywóz rozpatrzono pozytywnie 380 wniosków, udzielając pozwoleń na wywóz łącznej liczby ok. 43 mln dawek do 33 różnych miejsc przeznaczenia. Tylko jeden wniosek o pozwolenie na wywóz nie został rozpatrzony pozytywnie.

Główne miejsca przeznaczenia wywozu to: Zjednoczone Królestwo (ok. 10,9 mln dawek), Kanada (6,6 mln), Japonia (5,4 mln), Meksyk (4,4 mln), Arabia Saudyjska (1,5 mln), Singapur (1,5 mln), Chile (1,5 mln), Hongkong (1,3 mln), Korea (1,0 mln) i Australia (1,0 mln).

Możliwość udzielania zgody na wywóz szczepionek jest efektem działań podjętych przez Komisję Europejską w ubiegłym roku.

W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja sfinansowała – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek musieli ponieść na początkowym etapie.

Umowy zakupu z wyprzedzeniem
Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które są faktycznie obecnie kupowane przez państwa członkowskie.

Umowy zakupu z wyprzedzeniem miały zatem zmniejszyć ryzyko inwestycji ponoszonej na początku realizacji projektu w zamian za wiążące zobowiązanie przedsiębiorstwa do produkcji, nawet przed uzyskaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Celem były szybkie i stałe dostawy natychmiast po udzieleniu pozwolenia.

Dotychczas Komisja podpisała umowy zakupu z wyprzedzeniem z sześcioma przedsiębiorstwami (AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac, i Moderna), zapewniając dostęp do 2,6 mld dawek. Zaawansowane są negocjacje z dwoma kolejnymi przedsiębiorstwami.

Cztery umowy z przedsiębiorstwami, których szczepionkom udzielono warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, opiewają na ponad 1,6 mld dawek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH