Za każde szczepienie przeciwko COVID-19 apteka otrzyma 61,24 zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   15-06-2021, 16:30

Za każde szczepienie przeciwko COVID-19 apteka otrzyma 61,24 zł Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku, 15 czerwca, wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Ruszył nabór dla aptek, które chcą wykonywać szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku, 15 czerwca, wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

Wymogi dla aptek szczepiących

Apteki dołączą do już działających punktów szczepień m.in. w szpitalach, poradniach podstawowej opieki zdrowotnej czy zorganizowanych w obiektach sportowych.

W programie mogą wziąć udział apteki ogólnodostępne, mające aktywny status w Rejestrze Aptek. Apteka musi też być podłączona do Systemu P1, prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia (CeZ), oraz zadeklarować używanie systemów informatycznych do dystrybucji szczepionek i e-rejestracji.

Apteka musi też spełniać wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia, jakim powinien odpowiadać lokal apteczny. Aby się zgłosić konieczne jest przesłanie formularza zgłoszeniowego do programu, łącznie z załącznikami.

Apteka musi prowadzić dokumentację medyczną

Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samym aptecznym punkcie szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.

Do szczepienia kwalifikuje i podaje szczepionkę farmaceuta, który posiada uprawnienia do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Apteka musi prowadzić dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Aby przystąpić do Narodowego Programu Szczepień, apteka przesyła elektroniczne oświadczenie do właściwego miejscowo Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Aplikacje przyjmowane są przez elektroniczną skrzynkę ePUAP. Oświadczenie musi być podpisane (podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty). NFZ ostrzega, że wnioski niepodpisane zostaną odrzucone.

61,24 zł - tyle otrzyma apteka za szczepienie

Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni.

NFZ podał, że Oddziały Funduszu poinformują apteki o zakwalifikowaniu do programu lub braku kwalifikacji. Apteki, które pozytywnie przejdą weryfikację, zostaną wpisane na specjalny wykaz covidowy, prowadzony przez dyrektorów wszystkich oddziałów NFZ. Znalezienie się na tym wykazie umożliwi rozliczenie szczepień z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Za każde szczepienie przeciwko COVID-19 apteka otrzyma 61,24 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu karty szczepienia przez apteczny punkt szczepień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH