Zaczyna się Wschodni Kongres Gospodarczy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   27-09-2017, 08:45

Zaczyna się Wschodni Kongres Gospodarczy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia oraz Inwestycje w infrastrukturę i naukę w ochronie zdrowia - to tytuły dwóch sesji poświęconych polityce zdrowotnej, które zaplanowano na 28 września podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

W pierwszej ze "zdrowotnych" sesji Kongresu najważniejsze wątki dyskusji z udziałem zaproszonych przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, władz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownictwa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrektorów szpitali, lekarzy i ekspertów dotyczyć będą oczekiwań, ale i obaw związanych z wprowadzaną od 1 października tzw. siecią szpitali. Będziemy także rozmawiać m.in. o zapowiadanych zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Szeroka dyskusja o tzw. sieci szpitali jest bardzo potrzebna, zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i świadczeniodawców. Szpitale, które weszły do sieci muszą zapewnić realizację nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co wiąże się z koniecznością poniesienia znaczących kosztów na stworzenie odpowiednich warunków lokalowych oraz zatrudnienie wymaganej kadry - zauważa uczestniczący w sesjach poświęconych zdrowiu Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Jak dodaje, jego zdaniem, jak i Zarządu Województwa Podlaskiego, w sieci powinny również znaleźć się szpitale psychiatryczne, których finansowanie od lat nie zapewnia pokrycia kosztów ich funkcjonowania, co jest niekomfortowe nie tylko dla kadry zarządczej, ale również i pacjentów bezpośrednio odczuwających skutki niedoinwestowania świadczeń psychiatrycznych.

- Niewątpliwie Wschodni Kongres Gospodarczy to czas i formuła właściwa, by podzielić się wątpliwościami, doświadczeniami, ale i podjąć próbę skonstruowania koniecznych wniosków dotyczących działania sektora zdrowia w warunkach zmieniających się właśnie zasad funkcjonowania - mówi Bogdan Dyjuk.

Drugą sesję wypełni m.in. dyskusja na temat dostępności środków unijnych oraz samorządowych pozwalających finansować inwestycje szpitalne. Goście wymienią też opinie o dotychczasowym funkcjonowaniu Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Ciekawy kontekst, po niedawnym opublikowaniu założeń projektu nowej ustawy dla szkolnictwa wyższego i nauki, uzyska wymiana opinii na temat współpracy uczelni medycznych z przemysłem w zakresie inwestowania w rozwój działalności badawczej i wdrożeń.

Wszystko o rozpoczynającym się w środę Wschodnim Kongresie Gospodarczym (Białystok, 27-28 września br.), w tym agenda.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca Rynku Zdrowia i portalu www.rynekaptek.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH