Zarzuty NIK pod adresem aptek szpitalnych są kuriozalne. A czego zabrakło we wnioskach Izby?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   11-07-2017, 08:02

Zarzuty NIK pod adresem aptek szpitalnych są kuriozalne. A czego zabrakło we wnioskach Izby? Farmaceuci chcą, by zwrócić baczniejszą uwagę na to, czego we wnioskach NIK nie ma - informacji o niedoinwestowaniu aptek szpitalnych, brakach kadrowych oraz lokalowych

Stwierdzone uchybienia w żadnym stopniu nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów. Są kuriozalne - komentują wnioski pokontrolne NIK dotyczące aptek szpitalnych farmaceuci szpitalni. Chcą, by zwrócić baczniejszą uwagę na to, czego we wnioskach nie ma - o potrzebie doinwestowania, brakach kadrowych oraz lokalowych.


Minister Zdrowia poinformował też, iż wystosował pismo do GIF z „prośbą o analizę problemu i podjęcie ewentualnych działań”. Spytaliśmy GIF, jak odnosi się do wniosków NIK.

- Odpowiedzialność za apteki szpitalne spoczywa na barkach dyrektorów. NIK przedstawiając wnioski pokontrolne, kierował je do organów właścicielskich szpitali. Część wytkniętych przez kontrolerów spraw dotyczyła błędów w sztuce czy zaniedbań, które nie powinny mieć miejsca. Za to odpowiada dyrekcja szpitala i kierownik apteki – mówi nam Paweł Trzciński, rzecznik GIF.

Dodaje: - Problem polega na tym, że tak samo jak funkcjonowanie szpitali jest często niedostosowane do warunków przepisów prawnych, to podobny problem spotyka apteki. Farmacja szpitalna jest fragmentem większej „układanki”. Samo środowisko najbardziej zdaje sobie sprawę z problemów, z jakimi musi się mierzyć. Ten obszar nie jest głównym działaniem inspekcji farmaceutycznej, ale jeśli środowisko jest przekonane, że trzeba dokonać pewnych zmian w zakresie funkcjonowania farmacji szpitalnej, to my oczywiście będziemy je popierać. Mamy też świadomość, że farmacja szpitalna jest cały czas nie wykorzystanym zasobem w systemie, szczególnie jeśli chodzi o  udział farmaceutów w koordynacji procesu farmakoterapii w szpitalach.

W załącznikach podajemy treść pisma farmaceutów do konsultanta krajowego oraz interpelacji poselskiej w sprawie aptek szpitalnych wraz z odpowiedzią.
Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH