Zbiórka pieniędzy na badania szczepionki przeciwko czerniakowi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RR, PM/rynekaptek.pl   05-01-2011, 17:10

Zbiórka pieniędzy na badania szczepionki przeciwko czerniakowi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka zaapelowało o pomoc w finansowaniu prac nad szczepionką przeciwko czerniakowi, które prowadzi prof. Andrzej Mackiewicz.

Prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka, Mirosława Skitek napisała w internecie, że od kilkunastu lat trwają badania kliniczne nad polską szczepionką przeciw czerniakowi. Kiedy ponad stu pacjentów ze stowarzyszenia przystąpiło do programu eksperymentalnego, Polski Komitet Badań Naukowych i Ministerstwo Zdrowia wspierał przedsięwzięcie finansowo.

Po trzech latach okazało się, że szczepionka profesora Andrzeja Mackiewicza jest bardzo dobra, jednak mimo to państwo przestało przekazywać pieniądze na badania.

Są pierwsze efekty apelu Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka. Gdy o problemie związanym z dalszym finansowaniem badań nad szczepionką dowiedziało się dwóch ostrowian –  Adam Falkowski i Tomasz Kołodziejczyk – natychmiast postanowili zorganizować zbiórkę pieniędzy. Jak informujeTygodnik Ostrołęcki, w trakcie kwesty wolontariusze zebrali w ciągu niecałych dwóch dni ponad 270 złotych.

Wolontariusze wiedzą, że nie są to wielkie pieniądze, ale chodziło im raczej o budowanie świadomości ludzi i skłonienie instytucji państwa do większego wsparcia walki z nowotworem.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Mackiewicz zapowiedział, że zwróci się o pomoc do Ministerstwa Zdrowia; prowadzi również rozmowy z kilkoma polskimi firmami farmaceutycznymi. Stwierdził że „istnieje pewne zainteresowanie, zwłaszcza ostatnio zaczęło się coś dziać w tej sprawie”.

Przypomnijmy, że na przygotowanie do III fazy badań potrzeba około roku i kwoty 15-20 milionów zł. – Sama III faza to już bardzo duże pieniądze, w granicach 200 milionów euro. Na to potrzebne będą koncesje farmaceutyczne – mówił nam prof. Andrzej Mackiewicz. Wyraził przekonanie, że w końcu znajdzie docelowego inwestora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH