Zbiórka podpisów pod liberalnym projektem dot. aborcji dobiega końca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-09-2017, 11:05

Zbiórka podpisów pod liberalnym projektem dot. aborcji dobiega końca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawie 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne zebrał w całej Polsce Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" - poinformowała w środę (13 września) w Łodzi Barbara Nowacka, liderka lewicowego stowarzyszenia Inicjatywa Polska, które wspiera akcję.

Zbiórka podpisów pod propozycją, która przewiduje m.in. prawo do przerwania ciąży z przyczyn społecznych do 12 tygodnia i refundację antykoncepcji, Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" rozpoczął na początku sierpnia. To już druga tego typu inicjatywa promowana m.in. przez stowarzyszenie Nowackiej. Poprzedni obywatelski projekt Komitetu "Ratujmy Kobiety" Sejm odrzucił jesienią ubiegłego roku. Aby nowy mógł ponownie trafić na Wiejską, musi się podpisać pod nim minimum sto tysięcy obywateli.

- W tej chwili mamy prawie 100 tys. podpisów i czas na dalsze zbieranie do 24 października. Na pewno przekroczymy liczbę podpisów zebranych pod ubiegłorocznym projektem - powiedziała Nowacka. Dodała, że tym razem zbiórka idzie szybciej. - Społeczeństwo bardzo się zmieniło przez ostatni rok. I kobiety i mężczyźni wiedzą, czym grozi kolejna próba zaostrzenia bardzo restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej i nie chcą, by takie przepisy były wprowadzone w Polsce - zaznaczyła szefowa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Przekonywała, że Polki mają do wyboru "cofnięcie się do wieków średnich, likwidację badań prenatalnych, narażenie zdrowia i życia kobiet", albo zyskanie szansy, "by żyć tak, jak żyją kobiety w innych krajach Europy".

Inny z liderów Inicjatywy Polskiej, Dariusz Joński przypomniał, że pod poprzednim projektem zebrano 250 tys. podpisów. - Barbara Nowacka świetnie broniła tego projektu i praw kobiet w Sejmie. Niestety odrzucono go, co spowodowało potem liczne "czarne protesty", dzięki którym udało się zatrzymać Prawo i Sprawiedliwość przed wprowadzeniem zakazu aborcji - mówił Joński.

W projekcie Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który tworzy kilkanaście organizacji, m.in. Partia Razem, Zieloni, Inicjatywa Polska i Dziewuchy Dziewuchom, znalazło się m.in. prawo do przerwania ciąży z przyczyn społecznych do 12. tygodnia; refundacja antykoncepcji; dostęp do antykoncepcji awaryjnej na takich zasadach, jakie obowiązywały zanim wprowadzono recepty na pigułki "dzień po"; edukacja seksualna oparta na wiedzy, a nie ideologii; uświadamianie małym dzieciom, czym jest "zły dotyk", by ochronić je przed pedofilią.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH