Zdefiniować opiekę farmaceutyczną jako świadczenie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/ rynekaptek.pl   04-07-2017, 13:06

Zdefiniować opiekę farmaceutyczną jako świadczenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce otoczenie prawne opieki farmaceutycznej jest daleko niewystarczające dla wykonywania jej jako świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych. Definicja opieki farmaceutycznej funkcjonuje wyłącznie w ustawie o izbach aptekarskich.

"Niestety, brakuje odpowiednich przepisów w ustawie Prawo farmaceutyczne, która powinno umieścić opiekę farmaceutyczną w katalogu usług farmaceutycznych świadczonych w aptece" - zauważają autorzy artykuł "Opieka farmaceutyczna dla lekarza i pacjenta": Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i Daniel Ziental, student Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i wiceprzewodniczący ds. HR Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu „Czasopisma Aptekarskiego” (czerwiec – lipiec 2017).

- Dodatkową trudnością jest fakt niezdefiniowania opieki farmaceutycznej jako świadczenia zdrowotnego, co sprawia, że nie ma podstawy do objęcia jej ustawą o świadczeniach zdrowotnych gwarantowanych. Prawidłowe zdiagnozowanie stanu prawnego opieki farmaceutycznej w Polsce oraz zaproponowanie prawidłowego jej umiejscowienia w podstawowych aktach prawnych normalizujących świadczenia usług zdrowotnych to początek drogi, aby opieka farmaceutyczna zaczęła funkcjonować w polskim systemie ochrony zdrowia - dodają.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to tylko jeden z warunków, a pracy na rzecz pojawienia się tego rodzaju usługi świadczonej przez farmaceutę będzie dużo więcej” – zauważają autorzy artykułu.

Więcej: http://www.woia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH