ZIP: "nigdy nie byłem w tej aptece"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   05-04-2017, 12:46

ZIP: "nigdy nie byłem w tej aptece" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W okresie od 1 lipca 2013 r. do 21 marca 2017 r. śląski oddział NFZ wydał blisko 184 tysiące 567 kopert z danymi dostępowymi do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Dokładnie tylu pacjentów postanowiło sprawdzić, czy są leczeni zgodnie z deklaracjami lekarzy.

Rzecznik ŚOW NFZ Małgorzata Doros poinformowała, że pacjenci po przejrzeniu swoich danych z leczenia w ZIP przekazali Funduszowi 1154 zgłoszenia o nieprawidłowościach.

Do najczęstszych nieprawidłowości zgłaszanych przez pacjentów należy zakwestionowanie udzielenia sprawozdanego i rozliczonego przez świadczeniodawcę świadczenia medycznego. Tu pojawiają się wątpliwości typu "nigdy nie byłem u tego lekarza" lub "byłem dwa dni w szpitalu i to kosztowało tyle pieniędzy?"

Pacjenci bywają także zaskoczeni realizacją sprawozdanej przez aptekę i objętej refundacją recepty, co sprowadza się do stwierdzeń w rodzaju "nie miałem wypisanej takiej recepty" lub "nigdy nie byłem w tej aptece".

Jak zwykle reaguje Narodowy Fundusz Zdrowia?

- Przede wszystkim prosimy poradnie i szpitale o wyjaśnienia i weryfikację, (...) zlecamy tzw. kontrole doraźne. Ostatecznie, w przypadku spraw nieusprawiedliwionych, odzyskujemy pieniądze - wyjaśnia w Dzienniku Zachodnim Małgorzata Doros.

ZIP to ogólnopolski serwis, udostępniany przez NFZ od 1 lipca 2013 r. Pozwala na uzyskanie informacji gromadzonych od 2008 r. o leczeniu, przepisanych lekach i badaniach refundowanych przez NFZ i o kwocie zapłaconej za te świadczenia. System składa się z dwóch części - ogólnodostępnej i tej widocznej tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH