Zmiana kolejności szczepień grupy 1

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   20-01-2021, 12:01

Zmiana kolejności szczepień grupy 1 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z sugestiami dokonaliśmy podział pierwszego etapu na 3 części: 1a to seniorzy 60+, 1b osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy), 1c to przedstawiciele służb mundurowych - powiedział podczas konferencji minister Michał Dworczyk.

Dziś mamy już ponad 541 tys. zaszczepionych osób. Liczba dawek dostarczonych do punktów to ponad 757 tys., a w magazynach mamy nieco poniżej pół mln szczepionek tzn., że redukcje dostaw Pfizer wpłynęły na zaburzenie utrzymywanego balansu - powiedział minister podczas konferencji prasowej (20 stycznia). Mówił także:

Mamy nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane kolejne szczepionki, wtedy terminów będzie więcej. Dlatego prosimy o zrozumienie, że nie dla wszystkich seniorów i nie we wszystkich częściach Polski terminów będzie odpowiednio dużo.

Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę mają gwarancję drugiej dawki, bo bezpieczeństwo w Narodowym Programie Szczepień jest nadrzędne. Cały czas kontrolujemy proces i jeżeli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, powinien on być niezaburzony.

Zgodnie z sugestiami dokonaliśmy podział pierwszego etapu na 3 części: 1a to seniorzy 60+, 1b osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy), 1c to przedstawiciele służb mundurowych.

Nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów 70+ - 25 stycznia one się rozpoczynają, nic się tu nie zmienia. Musieliśmy jednak spowolnić proces szczepienia grupy 0. 22 stycznia o 6 rano uruchamiamy system rejestracji i infolinię dla pacjentów 70+.

Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej, dodała: Zachęcam seniorów do korzystania z infolinii w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - 22 505 11 11. Można tam zwrócić się o pomoc, również w obszarze szczepień, które dziś są najważniejsze.

- Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów włącza się w pomoc przy rejestracji seniorów. Były sytuacje, że w pierwszych dniach szczepień seniorzy stawali przed POZ, żeby się zarejestrować - apelujemy, żeby korzystać z infolinii - apelowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH