Znoszenie obostrzeń: kiedy na zakupy, kiedy do restauracji, kiedy bez maseczki?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rynek Zdrowia   28-04-2021, 13:32

Znoszenie obostrzeń: kiedy na zakupy, kiedy do restauracji, kiedy bez maseczki? Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan znoszenia obostrzeń (fot. LJ)

Jest propozycja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja.

- Chcemy, żeby gospodarka wracała na tory normalności - powiedział 28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, podając plan odmrażania poszczególnych branż w maju.

- Pamiętajmy, że cały czas w szpitalach przebywa i na Covid-19 choruje około 25 tysięcy osób. Ponad 3000 osób cały czas walczy o życie na łóżkach respiratorowych. Jednak chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny i zwłaszcza te najbardziej poturbowane sektory gospodarcze, żeby mógł z powrotem oddychać pełną piersią - zapewniał szef rządu.

Plan luzowania obostrzeń
Morawiecki poinformował, że od 1 maja rząd "umożliwi część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale i w obiektach zamkniętych sportowych i na basenach". Od 1 maja również otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne w całym kraju.

Od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Otwarte zostaną galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym 1 os./15 m kw. Kult religijny jest możliwy przy 1 os./15 m kw. w świątyniach - z rekomendacją odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu. 

Od 8 maja działalność wznowią hotele z obłożeniem 50 proc., ale strefy wellness i SPA pozostaną zamknięte.

Od 15 maja - bez maseczek na zewnątrz oraz otwarta gastronomia zewnętrzna (ogródki), a także możliwe wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób. Otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu - maks. 50 proc. obłożenia. 

Uczniowie z klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich powrócą do nauki w trybie hybrydowym. 

Kiedy bez maseczki na świeżym powietrzu?
- Od 15 maja będziemy proponowali zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, o ile będzie zapewniony dystans - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podał rząd, noszenie maseczek na świeżym powietrzu - zniesienie obowiązku od 15 maja:

- Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 - możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

- Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Od 29 maja gastronomia wewnętrzna w obłożeniu 50 proc. - dystans między stolikami, limit osób. Imprezy okolicznościowe wewnątrz (m.in. wesela i komunie) do 50 osób. Kultura - kina i teatry - obłożenie do 50 proc.
Sport - otwarte kryte obiekty sportowe i basen oraz siłownie, kluby fitness, solaria - obłożenie 50 proc. (z widownią), 1 os./15 m kw., reżim sanitarny. Edukacja - szkoły podstawowe i ponadpodstawowe stacjonarnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH