ZPP: los pacjentów i farmaceutów jest w rękach Senatorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 12:36

ZPP: los pacjentów i farmaceutów jest w rękach Senatorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje do senatorów o wprowadzenie poprawek łagodzących skutki ustawy "apteka dla aptekarza", ponieważ - ich zdaniem - w jej obecnym kształcie zmiany najbardziej odczują aptekarze oraz pacjenci.

"Ustawa zamierza wprowadzić szereg nieuzasadnionych ograniczeń właścicielskich, demograficznych i geograficznych wymierzonych w rynek farmaceutyczny. Zmiany najbardziej odczują aptekarze oraz pacjenci. Ustawa była w Sejmie forsowana w niejasnych okolicznościach, popiera ją określona, wąska grupa interesu. Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia publicznego" - pisze ZPP w liście do senatorów, apelując o dokonanie zmian w prawie farmaceutycznym, uchwalonym przez Sejm, 7 kwietnia.

Według ZPP, skutki wejścia ustawy w życie to:

- wzrost cen w aptekach;
- ograniczenie możliwości powstania nowych aptek;
- uzależnienie farmaceutów od polityki cenowej ogromnych koncernów farmaceutycznych;
- zamykanie kolejnych aptek;
- znaczny spadek miejsc pracy w sektorze farmaceutycznym;
- farmaceuta stanie się niewolnikiem swojej apteki, nie będzie mógł jej sprzedać, ani przenieść w inne miejsce;
- pacjent nie będzie miał żadnej możliwości wyboru;
- w centrach polskich miast nie powstaną nowe apteki;
- brak perspektyw dla tysięcy studentów farmacji;
- stworzenie absurdalnej sytuacji, gdy polski przedsiębiorca nie będzie mógł założyć apteki - a zagraniczny farmaceuta tak.

"A to wszystko oznacza, że apteka, w której zazwyczaj kupujecie leki - może zostać wkrótce zlikwidowana! Nie chcemy, żeby do tego doszło. Pracujący w aptekach farmaceuci, niezależnie od struktur właścicielskich placówek – każdego dnia starają się świadczyć jak najlepszy poziom obsługi klientów. Są dla Was i nie można pozwolić na to, żebyście także Wy ponosili bezpośrednie – finansowe konsekwencje gier na szczytach władzy" - informuje Związek.

Przypomina też doniesienia medialne, mówiące o tym, że ustawa powstała poza Sejmem - za jej kształt odpowiadać miała Naczelna Izba Aptekarska oraz pewna hurtownia farmaceutyczna: - "Ustawa będzie prawnie umocowanym narzędziem eliminacji lokalnych konkurentów!"

- Dlatego apelujemy do Senatorów o wprowadzenie poprawek, które złagodzą skutki ustawy, w wersji przyjętej przez Sejm - ustawa może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Los pacjentów i farmaceutów jest w rękach Senatorów! - czytamy w piśmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH