ZPP: pracownicy aptek nie są "pancerni"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP, Dziennik Warto Wiedzieć   28-04-2021, 11:02

ZPP: pracownicy aptek nie są "pancerni" Problem dyżurów aptek był omawiany z samorządowcami Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Minister: z powodu pandemii i ograniczonych zasobów kadrowych nie można przygotować propozycji ws. dyżurów aptek. Samorządowcy nie przyjmują tego do wiadomości: problem trwa od co najmniej 6 lat.

13 kwietnia br. odbyło się zdalne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST (Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego). Związek Powiatów Polskich przedstawił informację po tym posiedzeniu.

Problem znany od co najmniej 6 lat
Tym razem odbyła się długa dyskusja odnośnie informacji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej stanu prac nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie, w jakim odnosi się ona do obowiązków aptek ogólnodostępnych polegających na świadczeniu nocnych i świątecznych dyżurów.

W tym zakresie niewiele zmieniło się od lat. Ministerstwo poinformowało, że jest wypracowywana pewna propozycja w tej kwestii, ale na chwilę obecną nie ma terminu nadania jej biegu z uwagi na ograniczone zasoby kadrowe.

Samorządowcy nie przyjmowali do wiadomości argumentów odnośnie ograniczonych zasobów kadrowych podczas epidemii, z uwagi na fakt, że na tą kwestię zwracano uwagę od co najmniej 6 lat.

Pracownicy aptek też „nie są pancerni” i nie są w stanie wszędzie, gdzie rady powiatów ustaliły konieczność, stawić się na dyżurze.

MZ o celowościowej wykładni przepisu
W dyskusji wzięli udział też przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej, którzy zwracali uwagę, że w niektórych powiatach nie ma zainteresowania klientów ustalonymi dyżurami.

Podkreślali, że niejednokrotnie po godzinie 24.00 nie ma żadnych klientów, apteka nie realizuje żadnych recept a zainteresowaniem cieszą się jedynie środki antykoncepcyjne i leki przeciwbólowe, która dostępne są również w innych punktach np. na stacjach benzynowych.

P.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji resortu zdrowia Łukasz Szmulski podkreślał, że przepis zobowiązujący rady powiatów do ustalania harmonogramu pracy aptek ogólnodostępnych w nocy i święta, należy wykładać celowościowo.

To znaczy, że jeżeli przykładowo po godzinie 2.00 w nocy apteka nie ma klientów, to nie ma też potrzeby sztucznego utrzymywania dyżurów.

Mecenas Bernadeta Skóbel z ZPP wskazywała, że zgadza się co do celowościowej wykładni przepisu, jednak nie jest do końca jasne czy ramy prawne na taką interpretację pozwalają.

Propozycje wkrótce
Jak niedawno poinformował wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, w odpowiedzi na interpelację poselską, propozycje w sprawie dyżurów zostaną przedstawione wkrótce.

- Po wymuszonej pandemią przerwie nad nowym uregulowaniem dyżurów aptek, Ministerstwo Zdrowia wróciło do analiz tego tematu i planuje przedstawić swój projekt już w połowie 2021 roku - poinformował.

Dodał, że na etapie prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia analiz, były i są brane pod uwagę różne warianty uregulowania dyżurów aptecznych, w tym możliwość ich częściowego finansowania z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH