
ZUS podsumował zwolnienia chorobowe Polaków. Okazało się, że z powodu zaburzeń psychicznych rodacy przebywali na zwolnieniach chorobowych aż 14 mln dni. I to tylko w trzech kwartałach 2016 roku.
Z najnowszych danych ZUS dotyczących zwolnień chorobowych wynika, że bierzemy aż o ponad 50 proc. więcej zwolnień z powodu depresji, stanów lękowych i innych chorób psychicznych niż np. w 2010 r. Średnio co kwartał w ubiegłym roku, z powodu zaburzeń psychicznych lekarze wystawiali pracownikom aż 4,7 mln dni zwolnienia od pracy. Przeciętna długość L4 z powodu depresji w I półroczu 2016 r. to niemal 18 dni - podaje Gazeta Wyborcza.
Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania kosztują nas już najwięcej ze wszystkich chorób, na które Polacy pobierają świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (zasiłek chorobowy, rentę lub świadczenie rehabilitacyjne) i wyraźnie zostawiają w tyle choroby układu krążenia czy kostno-stawowego.
Zaburzenia psychiczne i związane z nimi konsekwencje w całym 2015 r. kosztowały ZUS aż 5,9 mld zł (to 17,4 proc. ogółu wydatków ZUS na świadczenia z tytułu niezdolności do pracy).
Dla porównania, choroby układu krążenia i układu kostno-stawowego to ok. 13,2 proc. wydatków ZUS (ok. 4,5 mld zł na każdą grupę chorobową).
Więcej: wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych