ZZPF: ważna jest równowaga pomiędzy przedsiębiorcami a farmaceutami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   19-09-2017, 08:05

ZZPF: ważna jest równowaga pomiędzy przedsiębiorcami a farmaceutami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie zamierzamy umniejszać roli i zasług Naczelnej Izby Aptekarskiej. Naszym celem jest działanie w pełnej synergii, ale to nie znaczy, że naszym zadaniem jest przytakiwać – uzasadnia dr n. farm. Piotr Merks, współorganizator Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Jak wyjaśnia działacz, podstawowym celem nowo powstałego Związku jest ochrona praw farmaceutów zatrudnionych w aptekach oraz innych obszarach sektora farmaceutycznego. Organizacja i jej utworzenie zostało wsparte przez europejskie związki zawodowe - European Assosiacion of Employed Pharmacits (EPHEU) oraz Pharmacy Defence Associasion (PDA) z Wielkiej Brytanii.

- Moim mentorem jest Mark Koziol z PDA. Początek prac nad tym projektem miał miejsce sześć lat temu, a przyjęte założenia bazują na wzorcach pochodzących z siostrzanych organizacji – mówi Merks.

Dodaje: - Tym co uważam za bardzo ważne jest podkreślenie chęci oparcia się na uznanych światowych wzorcach i rozmowy ze wszystkimi uczestnikami rynku.

Mieć wzór do naśladowania
Cele, jakie stawia sobie ZZPF, to wsparcie i uzupełnienie działań izb aptekarskich tam, gdzie ich działanie jest ograniczone przepisami prawa. Chodzi m.in. o podniesienie skuteczności działań, na przykład w ramach spotkań posiedzeń sejmowej Komisji Trójstronnej dotyczących zarobków farmaceutów szpitalnych.

Piotr Merks zaznacza, że Związek powstał na wzór europejskich związków zawodowych, ściśle współpracujących m.in. z samorządem zawodowym. Wiele z nich posiada nawet wspólne siedziby z izbami aptekarskimi. Powstanie ZZPF nie jest zatem pomysłem na utworzenie organizacji działającej na zasadzie konkurencyjności w stosunku do Naczelnej Izby Aptekarskiej:

- Nie zamierzamy umniejszać roli i zasług samorządu. Sam jestem aktywnym jego członkiem. Naszym celem jest działanie w pełnej synergii, ale to nie znaczy, że naszym zadaniem jest przytakiwać – argumentuje.

Wskazuje, że podobnie jak EPHEU czy PDA, Związek będzie dbać, aby kierunek legislacji był korzystny dla farmaceutów, walcząc o utrzymanie stanu równowagi pomiędzy przedsiębiorcami a pracownikami.

Piotr Merks zwraca uwagę, że farmaceuta jest przedstawicielem zawodu zaufania publicznego, utrzymanie jego niezależności wymaga więc odpowiednich relacji na linii pracodawca - farmaceuta pracownik.

Będzie porozumienie z NRA
ZZPF planuje w najbliższym czasie odbyć spotkania z przedstawicielami Naczelnej Rady Aptekarskiej. Celem rozmów na być kwestia wyartykułowania poszczególnych założeń Związku i podpisanie porozumienia w tej sprawie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH