ZZPF: ważna jest równowaga pomiędzy przedsiębiorcami a farmaceutami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   19-09-2017, 08:05

ZZPF: ważna jest równowaga pomiędzy przedsiębiorcami a farmaceutami Piotr Merks podkreśla, że ważne są rozmowy ze wszystkimi uczestnikami rynku

Nie zamierzamy umniejszać roli i zasług Naczelnej Izby Aptekarskiej. Naszym celem jest działanie w pełnej synergii, ale to nie znaczy, że naszym zadaniem jest przytakiwać – uzasadnia dr n. farm. Piotr Merks, współorganizator Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

- Liczymy też na to, że nasz aktywny udział w dyskusji na temat kształtu rynku aptecznego będzie głosem wspierającym NRA w jej działaniach na rzecz zawodu i roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia – mówi współinicjator Związku.

Piotr Merks przekonuje jednocześnie, że organizacja będzie przekazywać resortowi zdrowia propozycje mające na celu zmianę pewnych regulacji w prawie farmaceutycznym, jednak nastąpi to po omówieniu z NIA konkretnych obszarów działań. Dodaje też, że pierwszym zadaniem ZZPF będzie prezentacja nowego modelu opieki farmaceutycznej opartego na badaniach naukowych oraz nowej roli farmaceuty w systemie zdrowia.

Na efekty AdA jeszcze trzeba poczekać
Działacz przyznaje również, że ustawa „apteka dla aptekarza” stanowi dobry kierunek zmian, gdyż wpływ biznesu ostatnimi laty „zbyt mocno odcisnął swoje piętno na niezależności wykonywania zawodu farmaceuty”. Jednak dopiero za kilka lat okaże się, w jakim stopniu ustawa wpłynie na obszary będące przedmiotem zainteresowania Związku: - Z naukowego punktu widzenia minimalny okres „pre-assessment” to minimum 3 lata, wiec mamy jeszcze trochę czasu, na formułowanie ostatecznych ocen – stwierdza.

Jak wspomniano, Związek podejmie działania na rzecz farmaceutów szpitalnych i wysokości ich zarobków. W tym celu powstał już pierwszy projekt stworzony we współpracy ze Szpitalem Klinicznym w Innsbruku (Austria) w kontekście analizy zatrudnienia farmaceutów w szpitalach.

- Zobaczymy, co pokażą wyniki. Badania to proces powolny, muszą być przeprowadzone dobrze, z zachowaniem właściwej metodologii. Specyfika grupy farmaceutów szpitalnych jest na swój sposób wyjątkowa. Większość z nich jest zatrudniona w sferze budżetowej, co niesie za sobą daleko idące konsekwencje.

Jednym z takich następstw jest fakt objęcia zarobków farmaceutów szpitalnych regulacjami ustawowymi, których kształt jest konsultowany w ramach gremiów związkowych, a których uczestnikiem, z racji umocowań prawnych, nie może być samorząd aptekarski. Dlatego, jak wskazuje Merks, udział organizacji w tej dyskusji jest oczywisty, a wobec tych działań, Związek będzie zachęcał farmaceutów szpitalnych do wstąpienia w jego szeregi:

- Odnotowujemy pierwsze zgłoszenia farmaceutów szpitalnych do naszej organizacji – zdradza farmaceuta.

Zapowiada też, że wkrótce powstanie strona internetowa, na której umieszczone zostaną wszystkie najistotniejsze informacje o aktywnościach Związku.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH