Nie wpływamy na ilość otwieranych aptek

MOIM ZDANIEM

Autor: Marek Twardowski/rynekaptek.pl   09-11-2010, 12:33

Nie wpływamy na ilość otwieranych aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marek Twardowski, Wiceminister Zdrowia

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że z powodu nowej tabeli marż, proponowanej
w projekcie ustawy o refundacji leków, spadną dochody aptek.

Nie można także oczekiwać od Ministra Zdrowia, że marże będą zmieniane w ten sposób, by zapewnić utrzymanie się na rynku każdemu nowo powstającemu podmiotowi.

Racjonalna ilość aptek
Jeśli apteki chcą pozostać rentowne i utrzymać się na rynku, to ich ilość musi być racjonalna. Jeśli jest ich więcej niż wynika z zapotrzebowania, to niektóre upadną. Tak zresztą się dzieje. W ostatnim czasie zbankrutowało 300, ale jednocześnie otworzyło się 600 nowych podmiotów. To konkurencja powoduje, że apteki upadają. Ale w ich miejsce powstają kolejne.

Wyliczenia z innych krajów wskazują, że apteka będzie rentowna, jeśli przypadnie na nią ok. 3-5 tys. klientów. W Polsce jest ponad 13,5 tys. aptek plus punkty apteczne. Razem ponad 15 tys. podmiotów. Gdyby przyjąć kryterium ok. 3,5 tys. pacjentów na aptekę, to powinniśmy mieć 10 tys. aptek.

Limitów nie będzie
Resort nie planuje wprowadzenia prawa ograniczającego czy limitującego ilość aptek, co ma miejsce w niektórych państwach europejskich.

Dla zachowania konkurencyjności, apteki muszą podejmować nowe aktywności. Dla przykładu, niemieckie apteki utrzymują się nie tylko ze sprzedaży leków, ale także innych produktów, np. związanych z utrzymaniem higieny i poprawiających komfort życia. Wiele aptek w Polsce już to wprowadziło, ale nie wszystkie. Takie zachowania muszą mieć miejsce, inaczej apteki nie utrzymają się na rynku.

Wypowiedź pochodzi z VI Forum Rynku Zdrowia (28 października 2010 roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH