Pacjent ma prawo do leków za jak najniższą cenę

MOIM ZDANIEM

Autor: Paweł Sztwiertnia/rynekaptek.pl   07-10-2010, 15:22

Pacjent ma prawo do leków za jak najniższą cenę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma uważa, że potrzebne są rzeczywiste, a nie życzeniowe propozycje rozwiązań w ustawie refundacyjnej.

W ogólnej ocenie projektowane zmiany w ustawie o refundacji porządkują rynek leków. Pozytywnie oceniam to, że proponowane przepisy zmierzają do poprawy przejrzystości i przewidywalności procesów decyzyjnych przy określaniu zasad finansowania leków.

Sprawą nadrzędną jest sytuacja pacjenta. Obawiam się, że jeśli ustawa zostanie przyjęta w proponowanym kształcie, pacjenci zapłacą za leki refundowane więcej niż obecnie. Wynika tak ze wszystkich dostępnych ekspertyz.

Porównajmy ekspertyzy

Tymczasem Minister Zdrowia powołuje się na analizy, według których pacjent zapłaci mniej. Jednak nie prezentuje publicznie swoich wyliczeń. To rodzi zrozumiałe obawy. Dlatego najprostszą metodą byłoby porównanie tych wyliczeń. Wspólne spotkanie Ministra z ekspertami rozwiałoby wiele nurtujących wątpliwości.

Obecnie poziom współpłacenia polskiego pacjenta jest bardzo wysoki, najwyższy w Unii Europejskiej. Przywołam model francuski, gdzie pacjenta nie dotyczą ustalenia między płatnikiem a producentem leku. Tam pacjent jest niejako „ponad“ problemem finansowania leków.

Chory płaci minimalną opłatę za lek i nie interesuje go, czy produkt ma sztywną lub maksymalną cenę (we Francji świetnie funkcjonuje rynek ubezpieczeń wzajemnych).

W Polsce pacjent jest żywotnie zainteresowany zmianami sposobu finansowania leków refundowanych mimo że nie powinno zajmować go, czy za lek płaci NFZ czy dopłaca apteka. Pacjent chce i ma prawo mieć lek za jak najniższą cenę.

Sytuacja aptek ulegnie pogorszeniu

Ustawa ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich podmiotów. Według ekspertów sytuacja aptek - szczególnie tych rodzinnych - ulegnie drastycznemu pogorszeniu.

Po pierwsze - usztywnienie cen i marż oznacza wyeliminowanie rabatów od hurtowni. Po drugie – podstawa wyliczenia marży ulegnie zmniejszeniu.

Według naszych analiz projekt spowoduje znaczące oszczędności w budżecie NFZ.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH