Pacjent ma prawo do leków za jak najniższą cenę

MOIM ZDANIEM

Autor: Paweł Sztwiertnia/rynekaptek.pl   07-10-2010, 15:22

Pacjent ma prawo do leków za jak najniższą cenę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma uważa, że potrzebne są rzeczywiste, a nie życzeniowe propozycje rozwiązań w ustawie refundacyjnej.


W uzasadnieniu do projektu wskazano, iż podstawowym celem Ministra Zdrowia jest zwiększenie dostępu do leków - w tym refundowanych – i tym samym zmniejszenie dystansu, który dzieli nas do krajów OECD.

Kierunek tych zmian jest słuszny, jednak szereg proponowanych rozwiązań, w tym na przykład ustanowienie poziomu wydatków na leki na 17%-poziomie może w efekcie ten dystans powiększyć.

Okrągły stół
W ustawie występuje jeszcze jeden istotny element, o którym niewiele mówi się publicznie: czy MZ i NFZ są gotowe do realizacji wszystkich zapowiadanych zadań jednocześnie. Niezbędne jest zaplecze, aby w sposób uporządkowany i bezpieczny wprowadzić w życie tak rewolucyjne zmiany.

Moim zdaniem jest absolutnie koniecznie, aby jak najszybciej doszło do otwartego dialogu, w którym organizacje pacjentów, partnerzy społeczni, lekarze i przedsiębiorcy mogliby usiąść „przy okrągłym stole" i rozmawiać z ministerstwem.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH