Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma uważa, że potrzebne są rzeczywiste, a nie życzeniowe propozycje rozwiązań w ustawie refundacyjnej.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, iż podstawowym celem Ministra Zdrowia jest zwiększenie dostępu do leków - w tym refundowanych – i tym samym zmniejszenie dystansu, który dzieli nas do krajów OECD.
Kierunek tych zmian jest słuszny, jednak szereg proponowanych rozwiązań, w tym na przykład ustanowienie poziomu wydatków na leki na 17%-poziomie może w efekcie ten dystans powiększyć.
Okrągły stół
W ustawie występuje jeszcze jeden istotny element, o którym niewiele mówi się publicznie: czy MZ i NFZ są gotowe do realizacji wszystkich zapowiadanych zadań jednocześnie. Niezbędne jest zaplecze, aby w sposób uporządkowany i bezpieczny wprowadzić w życie tak rewolucyjne zmiany.
Moim zdaniem jest absolutnie koniecznie, aby jak najszybciej doszło do otwartego dialogu, w którym organizacje pacjentów, partnerzy społeczni, lekarze i przedsiębiorcy mogliby usiąść „przy okrągłym stole" i rozmawiać z ministerstwem.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych