Prof. Jacek Spławiński*: niepokojąca jest erozja kontroli

MOIM ZDANIEM

Autor: Jacek Spławiński   02-11-2009, 00:15

Prof. Jacek Spławiński*: niepokojąca jest erozja kontroli Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zagrażające bezpieczeństwu pacjentów "wpadki" przy produkcji i w obrocie lekami zdarzają się na całym świecie. Ale...

... akurat nasze przykre doświadczenia związane ze zbyt późnym przekazaniem pacjentom informacji o pomyłce z corhydronem, prowadzą do prostego, praktycznego wniosku. Reakcja na zagrożenie nie była dostatecznie szybka, bo państwowe instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo pacjentów: Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Narodowy Instytut Leków, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, znajdują się w różnych miejscach, co utrudnia kontakt.

Niepokoi też erozja kontroli. Dostrzegam tu wielkie niebezpieczeństwo. Badając fiolkę mającą zawierać corhydron znaleźliśmy w niej atom azotu, który nie wchodzi w skład tego leku. Do informacji, jaki właściwie lek zawierający azot może znajdować się w fiolce – w sytuacji, gdy liczył się czas – dotarliśmy szybko tylko dlatego, że jednym z urzędników Instytutu jest osoba, która kiedyś jeździła na kontrolę do „Jelfy” i wiedziała, jakie leki wytwarza ten producent.

Za parę lat nikt w Instytucie już nie będzie miał takiej wiedzy... Zlikwidowano też reklamację kliniczną. Wielokrotnie mniej pieniędzy mamy na zakupy i badanie leków kupowanych wyrywkowo na rynku.

Nie ma systemu gwarantującego 100-procentowe bezpieczeństwo. Całe niedawne zamieszanie pokazało, że nie starczyło wyobraźni, aby przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje. Najprawdopodobniej tak trzeba rzecz stawiać, bo producent zaprzecza tym oskarżeniom; doszło do pomylenia serii dwóch różnie, ale tak samo wyglądających leków, pakowanych do identycznych fiolek.

Taka pomyłka jest jedną z najczęstszych na świecie. I takie pomyłki uznać można za najbardziej niebezpieczne, właśnie dlatego, że trudno je sobie wyobrazić, bo są tak banalne.

*Prof. Jacek Spławiński, były kierownik Zakładu Farmakologii w Narodowym Instytucie Leków ; wypowiedź dla miesięcznika Rynek Zdrowia z maja 2007 r.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH